Tetszett a cikk?

Az uniós agrárpolitika hosszú távú irányával szemben a termelésnövelést célozza az agrárkormányzat rövid távú szemléletet tükröző vidékfejlesztési stratégiája.

"Hazajössz hétvégére?" - szólt a komoly szakmai egyeztetéseken korántsem megszokott kérdés a Magyar Agrárkamara alelnökétől az agrártárca főosztályvezetőjéhez, majd az igenlő válasz után a vita tárgyát képező probléma az "akkor majd otthon megbeszéljük" közléssel jutott átmeneti nyugvópontra. Az idősebb és ifjabb Forgács Barna - utóbbi a minisztériumi alkalmazott - párbeszéde az agrárkörökben terjedő szóbeszéd szerint az Új Magyarország vidékfejlesztési stratégiai terv egyik egyeztetésén hangzott el. Az eset a látszat ellenére nem a családon belüli lobbizásról szól, hanem azt illusztrálja, hogy a terv kidolgozásáért felelős ifjú minisztériumi potentátok és a "szakma" között sokszor az alapfogalmakat illetően is mély - akár egy hosszabb hétvégi magyarázatot is igénylő - a szakmai nézetkülönbség.

Ellentét van a magyar agrárkormányzat és Brüsszel között is. A 2007 és 2013 közötti időszakra szóló stratégia több mint 1300 milliárd forint támogatás felhasználásának a kereteit szabja meg, amelynek 23,2 százaléka származna a magyar költségvetésből, a többit pedig az uniós kassza finanszírozná. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) tervei szerint a négy nagyobb intézkedéscsoport keretében pályázható összeg 47 százalékát - hét év alatt közel 650 milliárd forintot - a versenyképességet növelő fejlesztési beruházásokra, a megújuló energiaforrások termelésére, az állattenyésztés termelésének növelésére, illetve az ezeket megalapozó termelői együttműködések támogatására költenék. A zöld programokra jutna a keret 32 százaléka, azaz 414 milliárd forint, a vidéki foglalkoztatást segítő projektekre közel 160 milliárd, a helyi közösségek fejlesztését célzó Leader-programra (HVG, 2006. május 20.) pedig 71 milliárd, feltéve, hogy sikerül megfelelő pályázatokkal le is kötni a pénzeket. További 55 milliárdot, azaz a keret 4 százalékát úgynevezett technikai segítségnyújtás címén tervezte be az FVM, amit a programok menedzselésére fordítana.

A stratégiai terv részleteiről szóló dokumentumot az agrártárca vidéki fórumokon ismertette a gazdákkal, majd az általa véglegesnek gondolt változatot nyár közepén küldte el Brüsszelbe. Az Európai Bizottság (EB) azonban több ponton is módosítást javasolt, amelyre - egy októberi újabb uniós figyelmeztetés ellenére - lényegében nem került sor. Noha az EB csak véleményezi a stratégiát, de ha az elmarasztaló, a konkrét programot be sem érdemes adni - tartják az uniós döntéshozatali metódust ismerők. A HVG ugyanakkor brüsszeli forrásokból úgy értesült, hogy októberben az EB már végleges változatot kért, amit - ahogyan ezt Ficsor Ádám, az FVM szakállamtitkára a múlt héten be is jelentette - még ebben a hónapban be is nyújt a tárca. Szakértők szerint így már annak van nagyobb esélye, hogy az EU végül rábólint a neki nem tetsző magyar tervezetre. A végleges stratégia után az arra alapozott programot január végén nyújtja be a tárca az EU-nak.

A legfőbb brüsszeli kifogás, hogy a magyar tervezet úgy költené a pénzt termelésnövekedést magával hozó fejlesztési beruházásokra, hogy nem fejti ki azok piaci megalapozását. Elsősorban a továbbra is a gabonatermelésre alapozott magyar agrártermék-szerkezet szúrja az EB szemét. Nem világos számukra ugyanis, hogy a gabonát alapanyagul felhasználó bioüzemanyag-előállítás, illetve a takarmányfogyasztás növekedését hozó állatállomány-gyarapodás végtermékeinek hol remél piacot a magyar agrárpolitika. Az EU ugyanis - szól az agrárszakértők prognózisa - a következő években a Kereskedelmi Világszervezetben (WTO) folyó tárgyalások hatására kénytelen lesz még inkább megnyitni piacait, ami például a magyar hústermékek értékesítési lehetőségeit is szűkítheti. Ráadásul éppen a vidékfejlesztési stratégiát felölelő időszak végére várható, hogy megváltozik az unió agrárpolitikája. A jelenleg a gabonakészletek jó áron történő értékesítési lehetőségét jelentő intervenciós szabályozás fennmaradására gyakorlatilag nincs esély, azaz ha a bioüzemanyag-, illetve a húspiac nem lesz vevő a magyar termékekre, sok uniós pénzből modernizált gazdaság húzhatja le a rolót. Némi ellentmondás látszik abban is, hogy az FVM technológiai fejlesztésekre költené a legtöbbet, miközben a munkalehetőségek bővítése is a vidékfejlesztési stratégia céljai között szerepel.

"Ez nem az Európai Unió, hanem Magyarország agrárprogramja" - vágta ki kurucosan a brüsszeli kritikákra a jövő évi agrár-költségvetési terveket (HVG, 2006. december 2.) ismertető sajtótájékoztatóján Gráf József földművelésügyi miniszter. Ő minden fórumon azt hangoztatja, hogy a magyar agrárgazdaság jelenleg csak lehetőségeinek a 60 százalékát használja ki, a cél pedig az, hogy ez a mutató - a fejlett uniós agrárországokhoz hasonlóan - 95 százalék körüli legyen.

"Nem termeléscsökkentési stratégiát dolgoztunk ki, való igaz, de például a 4 millió alá csökkent sertéslétszám 6 milliósra emelése számításaink szerint piaci alapon is reális" - mondta a HVG-nek Ficsor Ádám. A magyar agrárgazdaság versenyképességének növelésén kívül a vidéki munkalehetőségek bővítése is a stratégia célja - állította -, méghozzá nem csupán a munkaigényesebb ágazatok fejlesztésével, hanem azzal is, hogy 100 milliárd forintot kifejezetten nem mezőgazdasági profilú kisvállalkozások fejlesztésére fordítanak.

Jövőre a program nagyságához képest szerény, összesen csupán 36 milliárd forint pályázható pénzzel számol az FVM, amit elsősorban gépbeszerzésre, alternatív energiaforrások felhasználására, meliorációra és az állattartó telepek hígtrágya-kezelését megoldó beruházásokra költenek. Az erről szóló pályázatokat áprilisban írják ki, előtte pedig január végén, február elején nyilvánossá teszik a várható feltételeket, azaz - mondja Ficsor - lesz elég felkészülési idejük a gazdáknak, illetve idejében kiderülhetnek az esetleges buktatók, így az FVM is tud módosítani a kiírásokon. Áprilisban a várhatóan fél évig elhúzódó brüsszeli döntési procedúra miatt még nem is lesz ugyan elfogadva a vidékfejlesztési program, de Ficsor szerint amire a kifizetésekig érnek, meglesz az unió áldása is.

KELEMEN ZOLTÁN

Aláírták a bérmegállapodást, Orbán Viktor szerint be is lehet tartani, ha békeév jön

Aláírták a bérmegállapodást, Orbán Viktor szerint be is lehet tartani, ha békeév jön

Fotók: így fog kinézni a történelmi holdra szállás, valamint az ehhez használt Starship űrhajó

Fotók: így fog kinézni a történelmi holdra szállás, valamint az ehhez használt Starship űrhajó

Befutott az Android 16 első előzetese, és rögtön egy hatalmas újításról árulkodik

Befutott az Android 16 első előzetese, és rögtön egy hatalmas újításról árulkodik

A Barátok közt sztárjai érkeznek a Nyerő Páros különkiadásába

A Barátok közt sztárjai érkeznek a Nyerő Páros különkiadásába