 HVG |
Soha nem látott nagyságú büntetést szabott ki a szlovák versenyhivatal (PMU) hat nagyobb építőipari cégre, miután úgy ítélte meg, hogy árkartellt alakítottak a Poprádot elkerülő, 26 kilométer hosszú autópálya-szakasz építésére kiírt tenderen. Két és fél éve két pályázatot hirdetett meg az állami útkezelő vállalat a Kassa felé vezető, Mengusovce-Janovce szakaszra, egy 8 kilométeres, alagúttal ellátott, illetve egy 18 kilométer hosszú autópályára. A teljes beruházás költségének felső határát 8,8 milliárd koronában (mintegy 68 milliárd forint) szabta meg. A pályázatra jelentkezett három konzorcium ajánlata szinte azonos mértékben, 40 százalékkal haladta meg ezt az összeget. Az ajánlatokat tavaly a Mikulás Dzurinda vezette akkori kormány elutasította ugyan, ám a gyanúsan azonos tartalmú pályázatokat górcső alá vette a versenyhatóság.
A hivatalt nem hatotta meg, hogy a három konzorciumba a szlovák építőipar színe-java betársult. Az egyiket az osztrák Strabag csehországi leányvállalatával a - 14 milliárd korona évi forgalmával a szlovák piacon legnagyobb - Doprastav, illetve egy kisebb besztercebányai vállalat, a Betamont hozta össze. A másikat az esztergomi híd építésében is részt vett, második számú szlovák építőipari vállalat, az Inzinierske stavby, valamint a svéd Skanska leányvállalatai alkották. Rajtuk kívül a Szlovákiában korábban ismeretlen, de a térség több országában jelen lévő, évi 1,6 milliárd euró forgalmú portugál Mota-Engil építőipari cég is jelentkezett.
Meglepő azonosságokra bukkant a versenyhivatal a három konzorcium által a 8 kilométeres szakaszra beadott árajánlatokban szereplő közel 900 tételre kihozott összegek között. Az építmények és fúrási munkák esetében a legmagasabb és a legalacsonyabb árak között minimális volt az eltérés. A szlovák piacon első alkalommal feltűnt portugál cég a versenyhivatal szerint eleve komolytalan ajánlatot adott be, részvétele valójában csak azt a célt szolgálta, hogy legyen még egy harmadik szereplő. Hasonló egybeesésre Szlovákiában az 1996 óta meghirdetett hatvan autópálya-építési tender esetében egyszer sem volt példa. Pedig utólag hat olyan pályázatot is részletesen megvizsgáltak, amelyekre a most gyanúba került cégek szintén jelentkeztek.
A hivatal döntését megkönnyítette, hogy a poprádi szakasz második, 18 kilométeres darabjára kiírt pályázatra ugyanezek a konzorciumok egymástól lényegesen eltérő ajánlatokat adtak be. Így például a legalacsonyabb 800 millió koronával olcsóbb volt, mint a korábbi pályázat legkedvezőbb ajánlata, és már az egyes tételek árai között sem lehetett felfedezni hasonlóságokat.
Mindezek alapján a versenyhivatal a három konzorcium magatartását a gazdasági verseny korlátozásaként, kartellszerű viselkedésként értékelte, ami büntetéssel jár - mértéke elérheti az érintett cég előző évi teljes forgalmának akár a 10 százalékát is. Súlyosbító ténynek tekintették, hogy az összebeszélés ezúttal közpénzzel történő visszaélésre irányult. A maximális bírságot végül azért nem szabták ki, mert a pályázatot időközben érvénytelenítették, ezért a cégek végül is nem érték el a céljukat.
A legnagyobb büntetést a Strabag (2004-es forgalmának 2,5 százalékát) és a Mota-Engil (1 százalék) kapta, a legkevesebbet a legkisebb cégnek, a besztercebányai Betamontnak kell fizetnie. Az érintettek fellebbeztek, ami azzal zárult, hogy a bírságot az eredeti, összesen 1,47 milliárd koronáról 1,35 milliárdra csökkentették; a portugálokat kivéve minden cég esetében enyhítettek.
A szóban forgó 8 kilométeres elkerülő szakasz építése javában folyik. Új pályázatot írtak ki rá, amelyet 2005-ben az egyik megbírságolt cég, a szlovák Inzinierske stavby 3,7 milliárd koronás ajánlatával nyert meg. A kartellügynek egyébként még nincs vége, a közbeszerzési hivatal ugyanis azt fontolgatja, hogy a bírsággal illetett cégeket öt évre kizárja az állami tenderekből. Persze akkor sincs minden veszve számukra, az érintett cégek leányvállalataikkal ugyanis továbbra is pályázhatnának.
TUBA LAJOS / POZSONY