Megszemélyesedés
Egyre többen használják a valós személyiségüket megjelenítő internetes csevegőrobotokat. A HVG kipróbálta, miképp társalog a George W. Bushra "hangolt" program Angelina Jolie virtuális klónjával.
Világszerte több tízmillióan vannak virtuálisan jelen az úgynevezett internetes közösségi portálokon, amilyen például a MySpace vagy a magyar Iwiw. Ezeken keresztül az ember egyszerűbben tarthat kapcsolatot barátaival, és rég elfeledett ismerősökre bukkanhat a neten. Ehhez persze az kell, hogy a portálon létrehozott honlap tulajdonosa személyesen válaszolgasson a beérkezett elektronikus üzenetekre. Egy széles körben terjedő új program azonban lehetővé teszi, hogy az internethasználók gépre töltsék személyiségük bizonyos vonásait, illetve a róluk szóló információkat, és így őket részben helyettesítő gépi személyi titkárokat hozzanak létre.
Az új fejlesztés alapja egy olyan kommunikáló program, amelyhez számos hasonlót létrehoztak már az elmúlt fél évszázadban. Ezek a szoftverek beépített panelválaszokkal, továbbá némi szókinccsel és nyelvi zsonglőrködéssel felszerelve képesek arra, hogy az embernek többé-kevésbé értelmesnek tűnő beszélgetőpartnerei legyenek. Az automatizált beszélgetőtársak persze gyakran megbicsaklanak, hiszen a gép általában a teljes mondat helyett csak egy-két felismert szóra reagál. Az emberek legfeljebb néhány ezres szókincse könnyedén gépre vihető, ám a leírható mondatok száma gyakorlatilag végtelen. Ez az oka annak, hogy a komputerek máig nem tudták elérni azt az Alan Turing brit filozófus-matematikus által a 20. század közepén megfogalmazott, a század végére megvalósítani várt kommunikációs szintet, amelynél egy beszélgetőtárs - aki a válaszokat írásban kapja meg - ki sem tudja találni, hogy emberi vagy gépi lénnyel társalog-e.
A "mesterségesen intelligens" beszélgetőprogramokhoz általában egy kis ablakba begépelt üzenettel lehet "szólni", s a válasz - éppúgy, mint az emberek közti internetes csevegésnél - néhány másodperc elteltével válik láthatóvá. A Microsoft által fejlesztett, tavaly október óta működő msdewey.com annyiban fejlettebb, hogy ott egy színésznő által megjelenített hölgy vág különféle pózokat - ezeket 600 előre felvett videoklipből keverik össze, és felelget élőszóban az írásban hozzá intézett kérdésekre. A válaszok azonban - bár gyakran szórakoztatóak - semmiféle releváns információval nem bírnak: "Sajnálom, erről nem beszélhetek." "Te is úgy meg vagy zavarodva, mint én?" "Már megint ittasan irkálsz mindenfélét."
Bár a sydneyi székhelyű RelevanceNow ingyenesen kipróbálható szoftvere, a MyCyberTwin sem nyújtja az Alan Turing által elvárt kommunikációs teljesítményt, arra alkalmas, hogy egy-két nap alatt bárki saját beszélgetőprogramot fejlesszen vele, amely megtanulja "gazdája" jellemző beszédmintáit. Ehhez a felhasználónak először személyiségteszteket, illetve különféle témájú kérdőíveket kell kitöltenie. Ezáltal a program egyre inkább képes lesz arra, hogy internetes csevegés (chat) során olyan mondatokat küldjön beszélgetőtársának, amilyeneket tulajdonosa használna az adott helyzetben. Június végén a MyCyberTwint már 16 ezren használták, ebből a magyarországi felhasználók száma - többszörösen lekörözve például a csehekét, de 36-tal lemaradva a románoké mögött - 98 volt.
A MyCyberTwint a felhasználó saját internetes honlapjára applikálhatja, így az odalátogatók éjjel-nappal szóba elegyedhetnek vele. Ez nem is feltétlenül csak bugyuta játék: a beprogramozott konzervválaszok alapján ugyanis a virtuális személyi titkártól különféle információkat is lehet szerezni. Ezt a HVG is megtapasztalta, amikor a MyCyberTwin.comon - feltehetőleg a program bemutatására - megjelenített egyik híresség, a színésznő Angelina Jolie klónjával próbacsevegett, aki elmondta: "Éppen nincs háziállatom, de a fiam, Maddy szeretne egy hörcsögöt, úgyhogy bizonyosan lesz." A HVG próbabeszélgetett egy demóként megjelenített másik híresség, George W. Bush alteregójával is, amely többek közt az amerikai elnök sokat idézett mondatait használta, például: "hiszem, hogy amiben hiszek, az helyes". Amikor pedig Bush mondatait Angelina Jolie-nak küldözgettük el, érdekes párbeszéd alakult ki, amelynek során a színésznő felhívta az elnök figyelmét a környezetvédelem fontosságára, nem foglalt viszont állást a "manapság meglehetősen érzékeny" iraki kérdésben.
SCHWEITZER ANDRÁS