Befejezett jövő?
Nem akar "béna kacsává" válni mandátumának jövő márciusi lejárta előtt Vlagyimir Putyin orosz elnök: a kormány élére bizalmasát, az alig ismert Viktor Zubkovot nevezte ki.
"Mit mondott, kicsoda?" - kérdezték egymástól értetlenkedve az újságírók múlt szerdán, amikor Borisz Grizlov a moszkvai parlament elnöke bejelentette: Vlagyimir Putyin államfő Viktor Zubkovot, a pénzügyi felügyelet nyugdíjba készülő, 66 éves vezetőjét nevezte ki a pár órával korábban lemondott Mihail Fradkov miniszterelnök helyére. A puccsszerű gyorsasággal végrehajtott és szemmel láthatóan az államfő környezetét is meglepő cserét Putyin azzal magyarázta, hogy a Fradkov-kormány tagjai egyre inkább azzal foglalkoztak, miként éljék túl a decemberi parlamenti és a jövő márciusi elnökválasztást. "Az új kormány jobban koncentrál majd feladataira, s a politikai rendszer a választások után is akadálymentesen fog működni" - érvelt Putyin.
A választások utáni helyezkedésben állítólag Fradkov - akit sokáig csak amolyan technikai miniszterelnökként emlegettek - is tevékenyen részt vett. Az utóbbi hónapokban rendületlenül járta az országot, lefogyott, és a tévékamerák előtt leckéztette minisztereit. "Fradkov többször is ellenszegült Putyinnak, akinek célja, hogy még távozása előtt teljesen legyengítse a kormányt. Megakadályozta például, hogy a Roszoboronexport nevű állami fegyverkereskedő cég vezérigazgatója, Viktor Csemezov egy ágazatok feletti állami mamutvállalat élére kerüljön" - mondta a HVG-nek a Nemzeti Stratégiai Intézetet vezető Sztanyiszlav Belkovszkij politológus, aki szerint Zubkov engedelmesen végrehajtja majd Putyin utasításait. "Az új hároméves költségvetést már a parlament is megszavazta, így minden lehetőség adott Putyin tervének végrehajtására" - mondta Belkovszkij, aki korábban arról vált ismertté, hogy négy évvel ezelőtt elsőként jósolta meg az egykor leggazdagabb orosz oligarcha, Mihail Hodorkovszkij Jukosz-vezér bíróság elé állítását és bebörtönzését.
A kormányfőváltással Putyin bizonytalanná tette, hogy az eddigi két első miniszterelnök-helyettes, Dmitrij Medvegyev vagy Szergej Ivanov ülhet az államfői székbe. "Nem tudni, ki lesz Putyin utódja, most az a legvalószínűbb, hogy Zubkov mögé áll" - vélekedett a HVG-nek nyilatkozva Borisz Jelcin egykori államfő tanácsadója, Mihail Gyeljagin. "Hozzászokhatunk a technikai államfő fogalmához is - állította Gyeljagin -, Zubkov legfeljebb fél vagy egy évig lesz az államfő, aztán valószínűleg lemond, és visszaadja a hatalmat Putyinnak."
Életrajza alapján Zubkovból valóban kiváló "technikai elnök" lehet. Putyin szövetségeseinek többségéhez hasonlóan ő is szentpétervári, s miután kommunista párttitkárként élte meg a Szovjetunió 1991-es széthullását, sorsa a szentpétervári polgármesteri hivatalban hozta össze a mai államfővel. A Putyin által irányított, külkapcsolatokért felelős bizottság helyettes vezetője lett, s nagy szerepe volt az akkoriban élelmiszerhiánnyal küszködő nagyváros ellátásában. A részben általa lebonyolított, pénzügyi visszaélésekkel gyanúsított barterügyletek azonban kis híján bírósági feljelentéshez vezettek. A Novaja Gazeta című moszkvai lap szerint Putyin akadályozta a vizsgálatot: nem adta át a kért dokumentumokat, illetve semmitmondó válaszlevelekkel lassította a kutakodást. A jelenleg is Putyin közvetlen baráti köréhez tartozó Zubkov hamarosan távozott a városházáról, és az adóhivatalnál kapott munkát. Később tagja volt Putyin választási stábjának, odaadását azonban még maga az elnök is bírálta. Zubkov ugyanis egy részben állami pénzből finanszírozott olvasókönyvvel akart kedveskedni a szentpétervári iskolásoknak, melyben egy Vologya Putyin nevű fiúcskáról szóló történetek ecsetelték a gyermekek jogait. Zubkov akkor hallatott ismét magáról, amikor azt javasolta Putyinnak, hogy olyan embereket vegyen maga köré, akik jól képzettek, és már jó ideje ismeri őket.
A parlamenti választásokig hátralévő alig több mint két hónapban aligha lehet csodát várni az új kabinettől, melyben azért minden bizonnyal lesz egy-két változás. Moszkvában sokan tudni vélik, hogy Zubkov azzal igyekszik kezdeti népszerűséget szerezni, hogy meneszti a sokat bírált Mihail Zurabov szociális és egészségügyi minisztert. Jövő márciusban pedig a kormánynak vissza kell adnia mandátumát, az alkotmány szerint ugyanis a kormányfő kijelölése az elnök joga. A kabinet mozgásterét aligha növeli, hogy Zubkov állítólag Fradkov - hivatalosan önkéntes - lemondása előtt egy nappal tudta meg Putyintól, hogy ő lesz az új miniszterelnök, s így még felkészülni sem volt ideje a kormányzásra. Ez a Zubkov jelölésének elfogadásával végződött múlt pénteki parlamenti ülésen is meglátszott: a jelölt mindössze általános válaszokat adott a terveit firtató képviselői kérdésekre.
Zubkov - tovább növelve a bizonytalanságot - nem zárja ki, hogy indul az államfői posztért. Putyin pedig - akinek véglegesen sikerült mindenkit összezavarnia - szintén hangsúlyozta, szerinte is lehetséges Zubkov indulása. Egyre többen vélik ugyanakkor, hogy Putyin talán mégsem akar visszatérni a hatalomba, mert attól tart, hogy az olaj világpiaci árának esetleges esése és a reformok elodázása miatt Oroszország válság előtt áll. "Elképzelhető - latolgatta Belkovszkij a HVG-nek -, hogy Putyin egy nemzetközi szervezet vagy egy multinacionális vállalat élén köt ki."
NÉMETH ANDRÁS / MOSZKVA