Tetszett a cikk?

Egy régi, jól ismert üzleti modell, a cserekereskedelem átültetése 21. századi internetes közegbe segíthet olyan kis- és középvállalatoknak, amelyek készpénzhiány miatt nem tudnak megfelelően fejlődni, piacokat, ügyfeleket elérni.

A visegrádi Silvanus Hotel a közeljövőben egy nagyobb volumenű, 40-45 millió forintos beruházást szeretne megvalósítani: az utakat újítaná fel a szálloda körül, ám a lehető legkisebb készpénzkiadással. Ennek az egyik módja, hogy egy internetes piactéren barterkereskedelemmel, valós és virtuális pénzek felhasználásával valósítja meg a tervét. A szálloda tehát 40-45 millió forint értékben felajánlja üresen álló szobáit. Így azokat szezonon kívül kiadhatja, és olyan időszakban tud a beruházás értékének megfelelő forgalmat lebonyolítani, amikor egyébként a szobái üresen állnának.

A fentihez hasonló barterrendszerre már korábban is voltak itthon próbálkozások, ám azok - szemben a külföldi példákkal - sorra kudarcba fulladtak. A Europe Virtual Exchange (EVX) Kft. most több külföldi piactérrel összekapcsolva próbálja a cserekereskedelem egy továbbfejlesztett változatát kialakítani Magyarországon. Igazi vonzerőt jelent, hogy a nemzetközi piacokra való kilépéssel a körbetartozástól való megszabadulással kecsegteti a készpénzhiánnyal küszködő vállalkozókat.

"A készpénzhiányból fakadó problémák könnyen áthidalhatók azzal, ha az ügyleteknek csak egy részét fedezzük valós pénzzel, a másik részét szolgáltatással vagy áruval, esetleg virtuális pénzzel" - véli Szabó Dorottya, az EVX Kft. ügyvezető igazgatója, aki hasonló módon próbál segítséget nyújtani tőkeszegény vállalkozásoknak a cége szolgáltatásaival.

Az üzleti modell futurisztikusnak tűnik: olyan piacteret nyújt a taggá váló cégeknek, ahol az áruk és szolgáltatások akár virtuális pénzért is gazdát cserélhetnek, és a cserekereskedelem az interneten keresztül bonyolódik. Különbözik azonban a jól ismert cserekereskedelmi modelltől, a bartertől, ahol gyakorlatilag két cég egymás között kicseréli a termékeit, és nem feltétlenül piaci áron. Itt ugyanis az áruk és a szolgáltatások nemcsak A és B cég között cserélhetnek gazdát, hanem A és bármely, a piactéren jelen lévő cég között. Azaz egyetlen cég sincs arra kényszerítve, hogy úgy fogadja el a másik termékét, hogy arra nincsen szüksége, illetve szabadon dönthet arról, kitől vásárol. A virtuális pénz használata miatt viszont csökken a kockázata annak, hogy a vállalkozásoknál likviditási problémák jelentkezzenek. A bevezetőben említett Silvanus Hotel például már a kezdetektől tagja ennek a rendszernek.

Az EVX több hasonló elven működő cserekereskedelmi szolgáltatást nyújtó szervezettel [Nemzetközi Cserekereskedelmi Szövetség (IRTA), Nemzetközi Utazási Tárház (WTEx)] is kapcsolatban áll, így magyar cégek akár külföldi piacokra is eljuttathatják a termékeiket. Az üzleti modell alapötletét az 1934-ben Zürichben létrehozott Wirtschaftsring (WIR) adta, s az ötletet az akkori rossz gazdasági helyzet szülte. A svájciak egy cserekereskedelmi rendszer létrehozásával kívánták fellendíteni a gazdaságot és áthidalni a válság negatív hatásait. A rendszer még mindig működik.

Az alapvetően zárt rendszerbe biztosítékok kerültek: csak ajánlás útján lehet tagságot nyerni, ráadásul a felvételt még beszélgetések és a cég átvilágítása is megelőzi. Emellett szigorú kitétel, hogy a rendszeren belül nincs adó- és körbetartozás. Az áfa befizetése nélkül például nem is engedélyeznek semmilyen ügyletet, s ha ezeket az alapvető szabályokat nem tartja be egy cég, az azonnali szerződésbontással jár. Az áfát egyébként az ügylet teljes értéke után kell fizetni, függetlenül attól, hogy a cégek közötti kifizetéskor az összegnek mekkora hányadát fizették valós, avagy virtuális pénzben.

A rendszerbe való belépés ára 40 ezer forint, amelyet virtuális pénzre váltanak át, és amellyel utána kereskedni is lehet. Ezek után a tagoknak számolni kell még egy háromezer forintos havi díjjal is, amelynek a fele egy olyan alapba megy, amelyet a cég vezetői arra tartanak fenn, hogy ha egy cég véletlenül csődbe megy, ne rántsa magával a többit. A szolgáltatás persze sokakban még bizalmatlanságot kelt a korábbi kudarcos modellkísérletek miatt. Ami igaz az igaz, a rendszer még gyerekcipőben jár.

SZABÓ ZSUZSA

Már legalább 66 halottja van a török szállodatűznek, sokan az ablakon keresztül próbáltak menekülni

Már legalább 66 halottja van a török szállodatűznek, sokan az ablakon keresztül próbáltak menekülni

Egészen elképesztő módon lehet lelesni távolról, hogy mi van valaki képernyőjén

Egészen elképesztő módon lehet lelesni távolról, hogy mi van valaki képernyőjén

Önkéntes rendőr erőszakolt és ölt meg egy doktornőt Indiában

Önkéntes rendőr erőszakolt és ölt meg egy doktornőt Indiában

Hiába látta a TikTokon, jobb, ha nem fizet így a Lidl önkiszolgáló kasszáiban

Hiába látta a TikTokon, jobb, ha nem fizet így a Lidl önkiszolgáló kasszáiban