szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államokban kitört pénzügyi válság kísértetiesen hasonlít a banánköztársaságokban tapasztalt krízisekre –...

Az Egyesült Államokban kitört pénzügyi válság kísértetiesen hasonlít a banánköztársaságokban tapasztalt krízisekre – írja a The Atlantic magazin legutóbbi számában megjelent Csendes puccs című, könyörtelen hangvételű tanulmányában Simon Johnson, aki 2007 és 2008 között az IMF vezető közgazdásza volt, ma pedig a Massachusetts Institute of Technology egyik üzleti iskolájának a professzora.

A túlzott eladósodás mindig rosszul végződik, szögezi le Johnson, aki a fejlődő országok ismétlődő pénzügyi zavarait a kormányzatok és a velük szövetséges üzleti körök felelőtlen szövetségének tulajdonítja. Amikor pedig a pénzügyi források apadni kezdenek, a devizatartalékok csökkennek, a kormányok a szükséges megszorításokat nem az államokat irányító „oligarchákon” kezdik el, hanem a „dolgozó népen”. Sőt az oligarchák gyakran még kormányzati segítséget is kapnak, például adókönnyítések formájában, vagy pedig azzal, hogy hozzájuthatnak a szűkös devizakészletekhez. Amikor már végképp nincs mit tenni, jön az IMF, amely a segítség fejében ragaszkodik ahhoz, hogy az oligarchák egyes csoportjainak a hatalmát is törjék le, a bankokat pedig vegyék ki a kezükből. Ez történt Putyin Oroszországában vagy az 1997-es az ázsiai pénzügyi válság alatt Indonéziában és Thaiföldön, de másutt is.

Kísértetiesen hasonló a helyzet az USA-ban. A pénzügyi elit kormányzati támogatással minden idők legnagyobb játszmájába kezdett, ami egészen az elkerülhetetlen összeomlásig tartott. A rendszer biztonságára ügyelni hivatott felügyeletek pedig csaknem elaludtak a kormánykeréknél. Az amerikai ipar arra a kultúrára épült – idézi fel Johnson –, hogy ami jó a General Motorsnak, az jó Amerikának is. Az elmúlt évtizedben ez úgy módosult, hogy ami jó a Wall Streetnek, az jó az országnak is. Most pedig ugyanazok a hatalmasságok akadályozzák meg a szükséges reformokat, akik a válságot okozták – ad kiábrándító látleletet az IMF korábbi vezető közgazdásza. Ha egy nagy pénzintézet bajba jut, a pénzügyminisztérium és a Fed egyetlen hétvégén kidolgozzák a mentőmanővert, ám az többnyire átláthatatlan, az adófizetőknek irtózatosan sokba kerül, s a kormány olyan „bársonyos kézzel közelít a bankokhoz”, hogy viselkedésük nem fog megváltozni.

Ha az IMF csak a számokat nézné, és az ország nevét letakarnák, stábja az Egyesült Államok esetében is ugyanarra a következtetésre jutna, mint a fejlődő országokat vizsgálva: a bajba jutott bankokat államosítani kell, regionálisan vagy üzletágak szerint fel kell darabolni, majd ismét privatizálni – következtet Johnson. Az a bank, amelyik túl nagy ahhoz, hogy csődbe jusson, ahhoz is túl nagy, hogy létezzen – szűrte le a következtetést, hozzátéve, az oligarchák hatalmának megtörése nélkül a zűrzavar állandósul. „Ha az USA egy másik ország lenne, és kezében a kalapjával járulna az IMF elé, meglehetősen bizakodó volnék a jövőjét illetően” – vélekedik –, de mivel a világ legnagyobb hatalma, azzal megáldva, hogy külső adósságát saját pénzével, azaz a bankóprés segítségével fizetheti meg, vajmi kevés remény van a szakításra a közelmúlt gyakorlatával. Így viszont megvalósulhat az a forgatókönyv is, hogy a globális gazdaság tovább gyengül, a közép- és kelet-európai államok nyugati tulajdonban lévő bankrendszere összeomlik, Ázsia feldolgozóipara hanyatlásnak indul, és Latin-Amerika, Afrika termelői sem járnak jobban. A világgazdaság drámai romlása végül térdre kényszeríti az Egyesült Államokat is, amely a helyzettel szembesülve végre megteszi a szükséges lépéseket, remélhetőleg nem túl későn – biggyeszt egy félig-meddig bizakodó mondatot cikke végére Johnson.

Újabb útszakaszok lesznek fizetősek júniustól

Újabb útszakaszok lesznek fizetősek júniustól

Beraknak valami egészen új funkciót a Windows beállításai közé: érkezik az ügynök

Beraknak valami egészen új funkciót a Windows beállításai közé: érkezik az ügynök

Svédországban holtan találtak egy magas rangú diplomatát, akit korábban kémkedés gyanújával vettek őrizetbe

Svédországban holtan találtak egy magas rangú diplomatát, akit korábban kémkedés gyanújával vettek őrizetbe

Lepattant Orbán embere Washingtonban, ahol a magyar szervezetek amerikai finanszírozása után kutakodott

Lepattant Orbán embere Washingtonban, ahol a magyar szervezetek amerikai finanszírozása után kutakodott