Tetszett a cikk?

Az anyapártok pénzeszsákjaként működnek a költségvetési támogatásban részesülő politikai alapítványok, amelyek körül egyre több magáncég jelenik meg.

Bevételei több mint egyharmadát, 40 millió forintot a Republikon Intézet Kft.-nek utalta át 2008-ban az SZDSZ által létrehozott Szabó Miklós Alapítvány. A támogatás meglehetősen nagy összeg a 2006-ban még Wise'nhouse Intézetként indult cégnél: a már Republikonként zárt 2007-es évben összbevétele 108 millió forint volt. A társaság kezdettől fogva Kincses Mercédesz tulajdona, ő a legutóbbi parlamenti választáson dolgozott az SZDSZ kampányában mint a Liberálisok Házának egyik szervezője (HVG, 2008. április 4.), később pedig maga az intézet is kampányolt kiadványokkal például a szabaddemokraták által favorizált egészségügyi reform mellett. A Republikon egyébként a kilencvenes évek elején aktív Politikai Tanulmányok Intézete Alapítvány szerepét vette át, miután annak irányítója, Földi Tamás közgazdász 2007-ben elhunyt.

HVG

Noha a pártok költségvetési forrásból működő politikai alapítványainak intézményét azzal a hivatalos indoklással hozta létre a parlament 2003-ban, hogy azok tudományos, ismeretterjesztő, kutatási és oktatási célt szolgáljanak, az „alvállalkozás” nem ismeretlen máshol sem. A Fidesz Polgári Magyarországért Alapítványának dolgozik például a Győri Tibor és Mráz Ágoston tulajdonában lévő Nézőpont Intézet Zrt. E főleg közvélemény-kutatásból élő cég – amely néhány milliós veszteséggel zárta 2008-at – azonban nem támogatást, hanem megrendelést kap a Balog Zoltán országgyűlési képviselő vezette alapítványtól. Támogatás csak a testvérintézménynek, a Martonyi János nevével fémjelzett Nézőpont Alapítványnak jutott, amely például fiatal kutatók számára folyósít ösztöndíjat. A Polgári Magyarországért a többi politikai alapítványhoz hasonlóan főleg a költségvetési apanázst osztja tovább, bár a német CDU-hoz kapcsolódó Konrad Adenauer Stiftung révén rendszeresen évi 20-30 ezer euróhoz jut.

Az sem ritka, hogy fiókszervezetet hoznak létre a politikai alapítványok. A Polgári Magyarországért például önálló alapítványt jegyeztetett be a Polgári Szemle című folyóirat megjelentetésére (amit az OTP Bank is támogat), míg az MSZP Táncsics Mihály Alapítványa nonprofit kft-t működtet Kapcsolat.hu néven. A Táncsics nemrég távozott kuratóriumi elnöke, Lamperth Mónika elsősorban e cég tőkerendezésének tulajdonítja, hogy az alapítvány 46 millió forintos veszteséggel zárta 2008. évi tevékenységét. Tény, a 2006-ban 26 millió, 2007-ben 31 millió forint veszteséget elkönyvelt kft szívta a pénzt a múlt héttől Gyurcsány Ferenc által irányított alapítványból, amely tőkeemelés, kölcsön és pótbefizetés formájában több száz millió forintot áldozott a kft-re az utóbbi években.

HVG

A hivatalos adatok szerint több mint tízezer regisztrált felhasználót nyilvántartó kapcsolat.hu honlapot – és rajta a Gyurcsány-blogot – fenntartó nonprofit kft mellett számtalan más cég, egyesület is rákapcsolódott a Táncsics pénzcsapjára. Az évek során tízmilliókkal segített különböző klubhálózatok mellett a politikai elemzéseket készítő Generáció 2020 Egyesület például 15 millió forintot kapott tavaly, de jutott 7,5 millió forint a 168 Óra online-t üzemeltető Tanus Kft.-nek és 5 millió a Hócipő Kft.-nek is, amit az idén további 9 millió, illetve 5 millió egészített ki. A baloldali média támogatása már-már a Táncsics egyik alaptevékenységének mondható, és figyelemre méltó, hogy nemcsak a nyilvánvalóan veszteséggel megjelentethető kiadványok – például irodalmi, társadalomtudományi folyóiratok – részesülnek a milliókból, hanem olyan üzleti vállalkozások is, mint például a Klubrádió vagy a Népszava mögött álló cégek. Legutóbb, idén májusban 14,6 millió, illetve 14 millió forint jutott nekik.

A Szabó Miklós Alapítvány tavalyi összbevételének 98 százaléka a központi költségvetésből származott, a KDNP-s Barankovics István Alapítványnál ez a mutató 94 százalék, a Táncsicsnál 92 százalék, de pluszforrás gyakran a korábbi évek állami támogatásából megmaradt pénz forgatása (a Táncsicsnak 428 millió forint tartaléka volt 2008 végén). Noha gyakorlatilag közpénzből gazdálkodnak, némelyik lazán kezeli a rájuk vonatkozó – a pártokra érvényesnél némileg szigorúbb – elszámolási szabályokat. Az MDF Antall József Alapítványa például nem tette közzé tavalyi mérlegét a június 30-ai határidőig, de a Barankovicsé is meglehetősen szűkszavú.

JUHÁSZ GÁBOR

Világhírű harvardi közgazdász: Évekig fog tartani a német kilábalás

Világhírű harvardi közgazdász: Évekig fog tartani a német kilábalás

72 emberrel a fedélzetén lezuhant egy utasszállító

72 emberrel a fedélzetén lezuhant egy utasszállító

Aki tart a demenciától, annak érdemes lehet naponta diót enni

Aki tart a demenciától, annak érdemes lehet naponta diót enni

Fontossági sorrend: Magyarországon jártak Orbán Ráhel influenszerei és a kínai elnök-pártfőtitkár – 2024 Krónikája

Fontossági sorrend: Magyarországon jártak Orbán Ráhel influenszerei és a kínai elnök-pártfőtitkár – 2024 Krónikája