Tetszett a cikk?

A romák közüzemidíj-tartozásait le kell vonni a szociális segélyükből – rendelik el sorra csehországi polgármesterek. A megerősödött cigányellenes pártok képviselői már ott ülnek az érintett városok önkormányzatában.

Pert nyert két roma család az észak-csehországi Chomutov önkormányzatával szemben: az Usti nad Labem-i regionális fellebbviteli bíróság ítélete szerint a város törvényt sértett azzal, hogy közüzemidíj- és lakbértartozásaik fejében visszavette tőlük a számukra kiutalt szociális segélyeket. Az ügy még februárban kezdődött, amikor végrehajtók állták útját a kisvárosi önkormányzati hivatalból kifelé tartó, lakbért, fűtést, víz- és csatornadíjat hosszú idő óta nem fizető – szinte kizárólag roma – segélyezetteknek, és az átvett összegből kifizettették velük a díjelmaradások egy részét. A chomutovi polgármester, Ivana Rápková által elrendelt intézkedés országos visszhangot váltott ki. A kisebbségügyi miniszter és az emberi jogi biztos élesen bírálták, törvénytelennek nevezték a lépést, a sajtó egy része pedig egyenesen rasszizmusról cikkezett.

A polgármester – a bírálatok ellenére – nem visszakozott. „Nem a romákat büntetjük – jelentette ki –, csak visszaköveteljük a város pénzét azoktól, akik képtelenek az ország törvényeinek betartására, az alkalmazkodásra, a többségi társadalomba való beilleszkedésre.” Rápková érvként hozta fel, hogy a mintegy 50 ezres városban több mint négyezren nem fizetik önkormányzati lakásuk bérleti díját, ahogy a víz- és fűtésszámlájukat sem egyenlítik ki. A tartozások tavasszal 240 millió koronára (2,4 milliárd forint) rúgtak, ekkor rendelték el mintegy 1200 lakos szociális támogatása nagy részének elkobzását a számlák rendezésére. Két roma család azonban nem hagyta annyiban, bíróság elé vitte az ügyet. A járási testület nem nekik adott igazat, ezután fellebbeztek – ahogy teszi ezt most az önkormányzat is az őt elmarasztaló másodfokú ítélettel szemben.

Chomutov példáját a szomszédos Litvínov is követi. A városvezetés nemrég bejelentette, hogy ősszel náluk is bevezetik a módszert, és hasonló döntést hozott az észak-morvaországi Ostrava egyik kerületének polgármestere is. A közvélemény megosztott, az interneten néhány hónapja petíciót tettek közzé a chomutovi polgármester támogatására, amelyet az induláskor több mint százezren írtak alá, igaz, a kezdeti lelkesedés azóta elhalt. Ugyanakkor a tavaly őszi regionális önkormányzati választásokon, főként az észak-csehországi régió romák által sűrűn lakott nagyobb városaiban előretörtek a nyíltan cigányellenes pártok, a szélsőjobboldali Munkáspárt és a Nemzeti Ellenállás. Az előző választáson még nem indult két szélsőséges párt a regionális parlamentbe jutáshoz országos szinten szükséges 5 százalékos küszöböt egyelőre nem lépte át, ám Chomutovban és Litvínovban 8-10 százalékot kapott, ami a helyhatósági választásokon elegendő, hogy képviseltessék magukat az ottani önkormányzatokban.

Pedig a lakosság véleménye a romákról szinte változatlan. A STEM közvélemény-kutató intézet által áprilisban készült felmérés azt mutatta, hogy egyötödük – ugyanannyian, mint 1994-ben – tekinti csak egyenrangú polgároknak a romákat, és ahogy korábban, most is háromnegyedük vallja, hogy rossz velük a viszonya. A helyzet talán Litvínovban a legkiélezettebb: tavaly novemberben a rendőrség csak vízágyúkkal és kommandósokkal tudta megakadályozni, hogy a Munkáspárt felhívására az ország különböző részéből odaérkezett fekete ruhás fiatalok úgymond rendet tegyenek a város többségében romák lakta negyedében, Janovban. A pályaudvarról Janovba vonuló demonstrálókat a helybéli nem roma lakosság nyíltan éljenezte és megtapsolta.

Miután Kanada a roma bevándorlók számának megugrása miatt visszaállította a vízumkényszert Csehországgal szemben, Prága sebtében összeállított egy kormányjelentést a cigányok helyzetéről. Ebből többek között kiderül, hogy a csehországi cégek többsége – bár nyíltan nem vállalja, nem hivatalosan beismeri – nem szívesen alkalmaz romákat, akiknek több mint a fele munkanélküli, ám segélyt csak kevesen kapnak. Azok a romák pedig, akiknek van állásuk, nagyon keveset keresnek; az átlagbérük – amiben persze szerepet játszik, hogy a többségük szakképzetlen – mindössze 42 százaléka a csehországi átlagnak. Az iskolák nagy részében elkülönítve tanítják a cigány gyerekeket, akiknek a többsége az általános iskolát sem fejezi be. A romák körében virágzik az uzsora, a nőknek gyakran az egyetlen kereseti lehetőségük a prostitúció.

Szociológusok régóta figyelmeztetnek a romakérdés megoldatlanságának társadalmi veszélyeire, amit két éve a Munkaügyi és Népjóléti Minisztérium által végzett széles körű, 170 városra és falura kiterjedő kutatás is igazolt. E szerint Csehország-szerte 310, gettóként elzárt lakótelepen lakik több mint 80 ezer ember, a roma népesség egyharmada. Ezeket a gettókat – áll a kormány minap közzétett jelentésében – rendszerint a helyi vezetés hozza létre azzal, hogy egy területre költözteti a problémás lakosokat.

A prágai kormány tavaly állami szociális ügynökséget hozott létre a cigány népesség integrációjára, 12 városban és régióban helyi intézményeket állítottak fel, és tervezik egy országos hálózat kiépítését is. A januárban kinevezett új emberi jogi és kisebbségügyi miniszter, Michael Kocáb még azt is megígérte, hogy egy hétre beköltözik Chomutov cigány negyedébe, amiről aztán letett, s a tárca szóvivőjét küldte a helyszínre vizsgálódni. A kormányzat 2008 és 2013 között mintegy kétmilliárd koronát (20 milliárd forint) fordít a romák integrációjára. Bár sokféle program létezik, konkrét kormányzati tervek alig vannak a súlyos problémák megoldására. Arról sincsenek megbízható információk, mit tartanának a leghatékonyabbnak helyzetük javítására maguk a cigányok. Az ismert roma újságírónő, Martina Balázová kulcskérdésnek tartja roma értelmiségiek kinevelését. Szerinte amíg nem lesz egy ilyen vezetői réteg, addig a romák felemelkedése Csehországban illúzió marad.

KOKES JÁNOS / PRÁGA

Lakatos Júlia: A magyarázó politológia és „Tisza-titok”

Lakatos Júlia: A magyarázó politológia és „Tisza-titok”

Lelőtte saját gépét az Egyesült Államok a húszi lázadók elleni művelet során

Lelőtte saját gépét az Egyesült Államok a húszi lázadók elleni művelet során

Szikla zuhant rá, karambolozott és kigyulladt egy brazil busz, sokan meghaltak

Szikla zuhant rá, karambolozott és kigyulladt egy brazil busz, sokan meghaltak

Hármas karambol történt Debrecenben, az egyik autó gyalogosokat is elsodort

Hármas karambol történt Debrecenben, az egyik autó gyalogosokat is elsodort