szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A legelvontabbnak tűnő kutatások eredménye is hatással lehet a hétköznapokra – ez az egyik tanulsága az idei tudományos Nobel-díjaknak.

ORVOSTUDOMÁNY: A molekuláris kötőtű

A molekuláris bölcsek köve, a telomeráz enzim halhatatlanná teheti ugyan a sejteket, ám ez a felnőtt szervezet egyes sejtjeiben végzetes következményekkel járhat. A sejtmagban a kromoszómákba rendeződött DNS-t egy molekuláris sapka, a teloméra védi. A most orvosi Nobel-díjjal elismert amerikai tudósok, Elizabeth Blackburn biológus, Carol Greider molekuláris biológus és Jack Szostak genetikus 1980-as évekbeli kutatásaiból derült ki, hogy a teloméra óvja az örökítőanyagot, ezért a sejtosztódás során nem a géneket tartalmazó DNS-rész roncsolódik, hanem csupán a sapka kopik. A telomeráz enzim – afféle molekuláris kötőtű módjára – elsősorban az embriók gyorsan fejlődő szöveteiben, illetve a felnőtt szervezet gyakrabban osztódó (például csontvelő)sejtjeiben működik, felszedve és újrakötve az egyre rövidülő „DNS-sapkák” lebomlott szálait. A felnőtt sejtek legtöbbjében azonban nem aktív ez az enzim. A tumorsejtek többsége viszont azért tud korlátlanul szaporodni, mert megnő a telomerázaktivitásuk, így DNS-ük telomérái nem kopnak.

HVG
A telomeráz felfedezése után kézenfekvőnek tűnt, hogy hatékony rákellenes szereket lehetne előállítani, ha – a szóban forgó enzim működését gátolva – mesterségesen öregíteni lehetne a daganatos sejteket. Kapóra jöttek az 1990-es évek elején kifejlesztett első AIDS-gyógyszerek, ezek ugyanis a szervezetet megtámadó HIV-vírusokban épp a telomerázhoz hasonló enzim működését gátolják – mesél az első laboratóriumi kísérletekről Aradi János, a Debreceni Egyetem Molekuláris Biológiai Intézetének docense. E szerek azonban a daganatsejtekben nem voltak elég aktívak. Az ezredforduló óta 150-200 potenciális telomerázgátlóval kísérletezgettek, legtöbbjük azonban már a Petri-csészékben elvérzett, például mert nem jutott át a sejtmembránon vagy – a hagyományos kemoterápiás szerekhez hasonlóan – nem kímélte az egészséges sejteket sem. Az utóbbi két-három évben viszont féltucatnyit már leukémiás betegeken is kipróbáltak, ezek 5-10 éven belül a patikákba kerülhetnek.

A kutatások másik iránya a telomeráz működésének serkentése, mivel sokan úgy vélik, hogy ezzel elejét lehetne venni a sejtek tömeges pusztulásával járó úgynevezett degeneratív betegségeknek (például az érelmeszesedésnek, az Alzheimer-kórnak) vagy olyan ritka veleszületett nyavalyáknak, mint a korai öregedéssel járó Werner-szindróma. A túl gyorsan kopó DNS-sapkák mesterséges visszaépítésére azonban még sokáig várni kell – józanít ki Aradi. A telomerázfokozással megfiatalított sejtek ugyanis kontrollálatlan szaporodásba kezdhetnek. A tudomány mai állása szerint ez a módszer legfeljebb a fekélyek kezelésére vagy a szépségápolásban lehet használható.

FIZIKA: Pontról pontra

A fizikai Nobel-díj odaítéléséről döntő grémium biztosra ment, amikor a gyakorlatban már sokszorosan bizonyított technológiák kiötlőit jutalmazta. A megosztott díj egyik felét – az amerikai Willard S. Boyle-nak és George E. Smithnek – a már tömegtermékké vált digitális fényképezőgépekben, kamerákban is használt képalkotó félvezető áramkör, a fényt elektromos jelekké alakító CCD (charge-coupled device, töltéscsatolt eszköz) feltalálásáért adták. A Bell Laboratoriesnál a digitális memóriaegységek fejlesztésén dolgozó Boyle és Smith szinte napra pontosan 40 éve jöttek rá, hogy bizonyos félvezetők fénnyel is „feltölthetők” elektromosan, és ezek a töltéscsomagok képpé alakíthatók. Bár első kütyüjük csupán nyolc képpontos (pixeles) felbontásra volt képes, a szilícium félvezetők, a tranzisztorok és a processzorok fejlődésének köszönhetően 1974-ben már tízezer pixeles CCD-vel szerelt digitális kamera került piacra. „A digitális képalkotásra is alkalmazható Gordon Moore-nak, az Intel processzorgyártó birodalom alapítójának tulajdonított 1965-ös kijelentés, miszerint a processzorok teljesítménye másfél évente megduplázódik” – mondta a HVG-nek Jakab László, a Műegyetem elektronikai technológia tanszékének docense. Számítása szerint a CCD-k pixelszámának esetében ez a szorzó 1,6-es, tekintetbe véve az amerikai Fermi Laboratórium számára egyetlen félvezető szeleten 2006-ban elkészült 111 megapixeles, az univerzumból „hiányzó” úgynevezett sötét anyag detektálására tervezett rekordméretű érzékelőt is. Az egyre nagyobb felbontást egyébként ma már nem feltétlenül a pixelszámnöveléssel, hanem a számítástechnikában is alkalmazott párhuzamosítással próbálják elérni. A 2007 augusztusában Hawaii szigetén munkába állított 1 milliárd 400 millió (azaz 1,4 giga-) pixeles képfelbontású távcsövet például hétköznapi felbontású 0,36 megapixeles érzékelők tömegének összekötésével hozták létre. „A fantasztikus mélyűri felvételeket készítő Hubble nemrégiben felszerelt új kamerája is csak kétszer 8 megapixeles, vagyis felbontása a profi fotóapparátokhoz hasonlítható. Különleges űrképeinek titka a speciális objektív és a többórás expozíciós idő” – így Jakab docens. Szerinte egyébiránt a CCD-k ma már jobb képminőségre képesek, mint a legtökéletesebb hagyományos fotók. A legjobb fényérzékeny filmekkel elérhető milliméterenként 400 vonalas felbontás ugyanis 2,5 mikronnyi (egy mikron a milliméter ezredrésze) képpontokból álló digitális kép minőségének felel meg – a piacon kapható elit CCD-k viszont már 2,1 mikronnál tartanak. Elvileg (és gyakorlatilag) két mikronnál kisebb képpontok is előállíthatók, a kérdés az, hogy van-e mit kezdeni az így kapott töméntelen képi információval.

A fizikai Nobel másik díjazottja a kínai születésű, Nagy-Britanniában élő Charles Kuan Kao elektromérnök, aki még 1966-ban az angol Standard Telecommunications Laboratories munkatársaként kiszámolta, hogy a különösen tiszta üvegből készülő szálakon sok száz kilométerre is küldhetők információt hordozó fényimpulzusok, az akkori rekordot jelentő 20 méter helyett. Számításait már 1975-ben igazolta az amerikai Bell Laboratories 14 kilométer hosszú hálózata, 1988-ban pedig a Franciaország és az USA között kifeszített víz alatti kábelhálózat összesen 565 megabitnyi (egy mai cd-lemez kapacitásának egytizedét kitevő) információt volt képes továbbítani másodpercenként. Mára elérték a terabites nagyságrendet, ami hozzávetőlegesen egymilliószor nagyobb, mint amire fél évszázada a rádióhullámok képesek voltak.

KÉMIA: Célba vett fehérjegyár

A patikákban kapható közel százötvenféle antibiotikum harmada a baktériumok bizonyos sejtszervecskéi, a riboszómák működését gátolja. Logikusan, mivel a minden élő sejtben megtalálható, összegabalyodott pamutfonalhoz hasonló szerkezetű sejtszervecskék az életfolyamatokat szabályozó fehérjéket gyártják. Az őket támadó szerekkel azonban több évtizedig úgy kezelték egyebek mellett a tüdőgyulladást, a streptococcus-fertőzéseket vagy a szifiliszt, hogy nem tudták, egészen pontosan hogyan is hatnak. A részletes molekuláris mechanizmus megértését ugyanis csak Venkatraman Ramakrishnan és Thomas Steitz amerikai, valamint Ada Yonath izraeli molekuláris biológusok kémiai Nobel-díjjal elismert, az 1970-es évektől az ezredfordulóig elhúzódó kutatása, a riboszóma térszerkezetének atomi szintű leírása tette lehetővé.

Az első antibiotikum, az Alexander Fleming skót orvos által 1928-ban felfedezett penicillin és származékai a baktériumok sejtfalát roncsolják szét, ami ellen a kórokozók hibajavító mechanizmusokkal ideig-óráig védekezni tudnak. Az említett riboszomális antibiotikumok azért hatékonyabbak, mert a fehérjegyárak meghibásodását a sejtek nemigen tudják kijavítani. A gyógyszerfejlesztők mumusa, a baktériumok antibiotikum-rezisztenciája ellen azonban ezek sem jelentenek megoldást. Már csak azért sem, mert a betegek szervezetéből a környezetbe kerülő antibiotikumok egyre több, a gyógyszereknek ellenálló baktériumtörzs kialakulását segítik elő. Ellenük az orvostudomány máig egyetlen hatékony stratégiája: az antibiotikumok rendszeres cserélgetése.

A riboszómák atomi szintű feltérképezése azért is kulcsfontosságú, mert lehetővé teszi a bennük végbemenő legapróbb – ám az antibiotikum kapcsolódását ellehetetlenítő – mutációk regisztrálását. A gyógyszerfejlesztők pedig nemcsak azt mérhetik fel, hogy melyik potenciális gyógymolekula kötődik a legerősebben a riboszómákhoz, hanem – a távolabbi jövőben – kombinált antibiotikumokat fejleszthetnek. Ezek egyszerre több ponton is gátolhatják a bakteriális riboszómák működését, így a remények szerint egy-két mutáció nem fogja semlegesíteni őket – bizakodik Kardos Julianna, az MTA Kémiai Kutatóközpontjának neurokémia-professzora.

KÖZGAZDASÁGTAN: A piacon túl

A saját szabályaikat kialakító és azok betartásán őrködő mongol pásztorok jobban sáfárkodnak a közös erőforrásokkal, mint a szomszédos Oroszországban vagy Kínában állami tulajdonú gazdaságokban vagy magántulajdonosként dolgozó állattartók. Ilyen példák százain – így az öntözőrendszereket működtető nepáli parasztokén vagy a Maine állambeli rákhalászokén – mutatta ki a világ első női közgazdasági Nobel-díjasa, Elinor Ostrom, hogy a közösen használt erőforrásokat kevésbé élik fel az emberek, ha a használatukról szóló szabályokat saját maguk hozhatják. A kívülről szabályozott rendszerek általában költségesebbek és kevésbé hatékonyak.

A közgazdasági díjak történetének első szakaszában – mondja Bekker Zsuzsa, a Budapesti Corvinus Egyetem közgazdasági elméletek története tanszékének vezetője – elsősorban a tudományág emblematikus alakjait díjazták, később a piaci mechanizmusok primátusát hirdető fő áramlathoz tartozó jelentősebb kutatókat. A mostani díjazottak – Ostrom, illetve Oliver E. Williamson – a harmadik korszakra jellemző témával, interdiszciplináris kutatásokkal, illetve a piacon kívüli intézményekkel foglalkoznak. Utóbbi a vállalat „határait” vizsgálja, például azt, hogy mikor célszerű egy cégnek kiszerveznie valamely tevékenységét, mikor van értelme egy felvásárlásnak vagy összeolvadásnak. Mondjuk akkor, ha egy gyár a beszállítójától olyan speciális alkatrészt kap, amelynek előállítása komoly beruházást igényelne. A kapcsolat ilyenkor nem tisztán piaci: vevő és eladó nehezen kereshetne új partnert. Mindebből az is következik – így Mike Károly, a Corvinus Egyetem közszolgálati tanszékének oktatója –, hogy a versenyvédelmi hatóságoknak fel kell ismerniük: a vállalati összeolvadásoknak nem pusztán a piacszerzés, hanem a hatékonyságnövelés is lehet a célja. Sőt az elmélet a családszociológiában is használható, a házastársak nagyobb eséllyel hajlandók áldozatokat hozni kapcsolatuk megmentéséért, ha a jogszabályok – például a válás körülményessége – miatt az elszántság a másik fél részéről is garantálható.

Új esélyt kaphatnak a betegek, sikerült a világ első hólyagátültetése

Új esélyt kaphatnak a betegek, sikerült a világ első hólyagátültetése

Novák Katalint Schiffer Andrással együtt fotózták le kedd este egy Kossuth téri kávézó teraszán

Novák Katalint Schiffer Andrással együtt fotózták le kedd este egy Kossuth téri kávézó teraszán

A HVG főszerkesztője: Nem elégszünk meg a legkönnyebb megoldással, és senkitől meg nem riadunk

A HVG főszerkesztője: Nem elégszünk meg a legkönnyebb megoldással, és senkitől meg nem riadunk

A KSH új definícióval számolja a nettó átlagkeresetet, mindjárt magasabb lett

A KSH új definícióval számolja a nettó átlagkeresetet, mindjárt magasabb lett