Elszabadult a pokol Kijevben – Nagyítás-fotógaléria
A fegyvernyugvási megállapodás ellenére folytatódtak az összecsapások Kijevben: az áldozatok száma a csütörtök délelőtti adatok szerint már eléri a 54 főt, 445 sérülthöz hívtak mentőt, és 287 ember szorult kórházi kezelésre. A kórházba szállítottak között 88 rendőr, hat újságíró, négy gyermek, illetve két külföldi állampolgár volt. Több vidéki városban is voltak megmozdulások, Ungváron a tüntetők elfoglalták a Kárpátalja megyei közigazgatási hivatal épületét. Az ukrán biztonsági szolgálat terrorellenes műveletet indított, amelynek értelmében bárkit bevihetnek 72 órára, és jogi végzés nélkül átkutathatják és lefoglalhatják bárkinek a magántulajdonát, valamint a katonaságot is bevethetik. Brüsszelben rendkívüli ülést tartanak, előtte a francia, a német és a lengyel külügyminiszter találkozott az ellenzék vezetőivel, és leülnek tárgyalni Viktor Janukoviccsal. A tüntetők kedden betörtek a kormánypárt székházába, megostromolták a parlamentet, és több utcában autógumikat, szemetet gyújtottak fel.
Az ukránok az EU-ba vágynak, és szétverik érte Kijevet – Nagyítás-fotógaléria
Hatalmas felháborodást váltott ki Ukrajnában, hogy a rendőrség szombat hajnalban brutálisan oszlatta fel az ország EU-társulását támogató diákok békés tüntetését. A kijevi vezetőknek múlt héten kellett volna aláírniuk a megállapodást az unió vezetőivel, ám ezt végül lemondtak. Ezt követően indultak az ellenzéki tiltakozások. A gumibotos rendőrségi fellépést követően (amelyben több tucatnyi tüntető megsérült, és mintegy 35-öt vettek őrizetbe), vasárnap több százezren követelték Kijevben az elnök és a kormányfő távozását. Hétfő reggel néhány ezer tüntető körülzárta az ukrán kormány épületét, elállva annak összes bejáratát.
"Eljön a nap, mikor vér fog folyni testvéreinkért" - Nagyítás-fotógaléria
Kereken 35 esztendeje, 1979. február 11-én az iráni sahhoz addig még hű erők feladták az országba hossszú száműzetés után visszatért vallási vezető, Khomeini ajatollah híveivel és a hozzájuk átállt katonákkal folytatott harcot. Iránban ez lett az Iszlám Forradalom győzelmének, illetve a Pahlavi-dinasztia rendszer bukásának napja. Hosszú út, megannyi tiltakozás és harc vezetett el eddig pontig, amelyet az iszlám rendszer bosszúhadjárata követ.
''Ez tényleg Európa?'' - újabb mélypont a kijevi tüntetésen - Nagyítás-fotógaléria
Szerdán végzetes fordulatot vettek az események, 5 tüntető is belehalt a küzdelmekbe, közülük négyet lelőttek, és több mint háromszáz sérültje is van a zavargásoknak. Az összecsapások csütörtök hajnalban is folytatódtak, a radikális tüntetők szétverték egyebek mellett egy rádió-televíziós társaság irodáit. Az ukrán belügyminisztérium csütörtök délután azt közölte, hogy szerintük megrendezték a tüntetők halálát. A halottak közül kettő külföldi volt – egy örmény és egy fehérorosz állampolgár – közölte a minisztérium szóvivője. A nyomozás egyelőre annyit derített ki, hogy a halálos lövéseket nem szolgálati fegyverekből adták le, ráadásul a rohamrendőrök nem is használnak lőfegyvert a bevetéseken. Szerdán lépett életbe egy január 16-án sebtében elfogadott törvény, ami a tüntetők jogait erősen korlátozó fellépést is megenged a rendőröknek. Bár csütörtökön tűzszünetet kötöttek a szembenálló felek, semmi sem utal arra, hogy megnyugodnának a kedélyek. A zavargások vidéki városokra terjedtek át, és nagy felháborodást keltett egy ellenzéki aktivista kínzásáról szóló videó is. Képes összefoglalónk.
A rohamrendőrök bekeményítettek Ukrajnában - Nagyítás-fotógaléria
Több mint két hete tart a forradalmi hangulat Ukrajnában. A rohamrendőrök megkezdték szerda reggel a kijevi városháza ostromát, ide költöztek be napokkal korábban a tüntetők. Bár a rendőrök megpróbálták kiszorítani a tüntetőket a Függetlenség teréről, azok ellenálltak, az ellenzéki pártok egymillió embert várnak a térre.
Klicsko is beszállt a bunyóba a kijevi tüntetésen – Nagyítás-fotógaléria
Kijevben vasárnap nagygyűlést tartottak, amelyen médiabecslések szerint legalább százezren, más források szerint mintegy félmillióan vettek részt. A tüntetés békés volt, utána viszont radikális tüntetők egy néhány ezres csoportja összecsapott a kormánynegyedet lezárva tartó rohamrendőrökkel a Dinamo-stadionnál. A feldühödött tüntetők a rendfenntartó erők több autóbuszát és teherautóját felgyújtották. A tüntetők és a rendőrök összecsapásában majdnem száz ember sebesült meg: hetven rendőr és huszonnégy tüntető. A belügyminisztérium közlése szerint négy embert őrizetbe vettek. Hétfő reggel is folytatódtak az összecsapások az ukrán tüntetők és a rohamrendőrök között Kijev központjában. A sebesültek száma reggelre meghaladta a százat. A radikális tüntetők a Dinamo stadionjánál kedd éjszaka füstgránátokkal, fáklyákkal, gyújtópalackokkal és kövekkel kezdték el dobálni a rendőröket, akik hanggránátokkal és könnygázzal válaszoltak. A magasból lezuhant és meghalt egy tüntető, két másikat pedig sajtóértesülések szerint lelőttek. Azarov az este további erőszakkal fenyegetett a tévében.
Kiemelkedő magyar teljesítmény a Sony idei fotópályázatán – Nagyítás-fotógaléria
Megvannak a Sony World Photography Awards idei díjazottjai, jó hír, hogy a zsűri három magyar induló munkáját is kiemelkedőnek tartotta. A pályázaton a hivatásos fotósok mellett az amatőrök képeit is várták, 166 országból 140 ezer felvétel érkezett. Megmutatjuk a kedvenceinket.
Keleti nyitás és kivégzett zsiráf a hét képein - Nagyítás-fotógaléria
Orbán Viktor Pekingbe látogatott, az MSZP a Simon-ügyet magyarázta, az utcán tüntetők vonultak, és számos képviselő elbúcsúzott az Országgyűléstől. A dán állatkert zsiráfgyilkolása pedig hatalmas felháborodást keltett világszerte. Ez volt a hét képekben.
Megterhelő érzelmek az év fotóin – Nagyítás-fotógaléria
Térerőt és jobb életet keresnek az afrikai menekültek azon a felvételen, amely Dzsibutiban készült és a World Press Photo pályázaton az év fotójának választották.