Tetszett a cikk?

Művészettörténeti jelentőségű felfedezés várja az érdeklődőket a BÁV november 11-12-13-án megrendezendő 65. Művészeti aukcióján: 100 év után a BÁV egyik hűséges gyűjtőjének hagyatékából egy kiváló kvalitásokkal bíró Kmetty János festmény került elő.

Az 1911-ben festett, Városliget című alkotás Rum Attila művészettörténész szakmai értékelése szerint az életmű egyik kulcsdarabja, melynek párja a Kiscelli Múzeum gyűjteményében található. A kép hosszú ideje egy családi gyűjtemény féltve őrzött kincse volt. A BÁV hűséges gyűjtőjének hagyatékából került most az aukcióra. A közel 160 darabos kínálatból feltétlenül kiemelendő a két világháború közötti magyar festészet franciás irányvonalának egyik legjelentősebb művészeként számon tartott Vörös Géza. Az árverésen 1934-ben feleségéről festett Sárga ing című műve szerepel, amely az életmű meghatározó korszakában született. Külön említést érdemel Hegedüs Endre igényesen megfestett Önarcképe. Találkozunk az aukciós kínálatban továbbá Csók István, Mészöly Géza, Márffy Ödön,Telepy Károly kvalitásos alkotásaival is.

A Cseh barokk festészet kiemelkedő alkotásai a Grund Norbert Joseph Carl által festett két összetartozó védett táblakép, mely az egykori Back Bernáth gyűjteményt gazdagították. Ismételt felbukkanásuk remek lehetőséget kínál az antik alkotások gyűjtői számára.

Az első napon a több mint 250 darabos ékszerkínálatot a drágakövek uralják. A 19. századi ékszerek mellett a ma igen divatos, nemesen egyszerű, briliánsokkal díszített art deco ékszereken át, napjaink modern ékszerekéig széles palettáról válogathatnak az érdeklődők. Az antik ékszerkínálatból egy 1810-1820 között Franciaországban készült 18 karátos arany, körte formájú női függőórára hívjuk fel a figyelmet.  A biedermeier kor ékszerészeinek munkája az a 14 karátos arany fülbevaló pár, amely elöl kapcsos beakasztású, a karikán plasztikus kutya figura és egy fészkén ülő madár látható. Árverésre kerül néhány különleges, 1895-1910 között készült szecessziós ékszer is. Az aukció utolsó blokkjában több milliós ékszerekre és ékszerkollekciókra, valamint márkás és luxus férfi aranyórákra lehet licitálni.

A harmadik nap sokszínű műtárgykínálatának összeállításánál szemmel láthatóan arra törekedtek, hogy a vásárlóközönség széles rétegeit szólítsák meg. Az ezüsttárgyak között megtalálhatók a magyar ötvösművészet remekei, köztük egy erdélyi mester 1620 körül készült, késő reneszánsz stílusú harangvirág serlege. Nagy licitharc várható az 1760 körül Paulus Löw műhelyéből kikerült három darab lőcsei ezüstpohárért. A moszkvai Andrej Andrejev finom mintázatú munkája az 1776-ban készült rokokó tubákos szelence. A mester egy másik ötvöstárgya a Philadelphiai Múzeum gyűjteményében található.

A meisseni porcelángyár művészi értékű kisplasztikáiból egy hétdarabos kollekció jelenik meg a BÁV aukcióján. Herend korai korszakát idézi a gyáralapító Fischer Mór 1845-ben készült, viszonylag nagyméretű festett tálja. A Zsolnay gyár múltját reprezentáló anyagból igazi ritkaságnak számít, egy 1890-es tervek alapján készített nagyméretű kerti garnitúra, két ülőkével és asztalkával. A modern kerámiaművészet képviselői is helyet kapnak az aukción: Gádor István és Gorka Lívia műhelyéből nagyméretű dekoratív munkák, Goldmann Györgytől pedig egy egészen ritka falikép kerül kalapács alá. A közel 20 darab kisplasztikai válogatásban megtalálhatjuk Kerényi Jenő, Somogyi Árpád, Kisfaludy Strobl Zsigmond, Sidló Ferenc és Holló Barnabás alkotásait is.  

A régi és modern míves bútorok gyűjtői egyaránt válogathatnak az aukcióra összeállított kínálatból. A legrégebbi darab egy 17. századi faragott kétajtós, nagyméretű szekrény. Tételszámát tekintve nem, de méretben, minőségben és a korokat illetően változatos összetételű szőnyegkínálatban szinte valamennyi nagy szőnyegműhely munkája megtalálható.

Az árverés színhelye a BÁV Aukciósház /Bp. V. Bécsi utca 1-3./ A teljes kínálat megtekinthető: 2014. november 2-9-ig az aukciós kiállításon vagy a  www.bav.hu/aukcio honlapon.