Tetszett a cikk?

Mi számít luxusnak a hazai ingatlanpiacon, mi indokolja ezt az elnevezést, Budapest mely pontjain találhatók a legdrágább magáningatlanok és mennyibe kerülnek?

A hazai luxusingatlan-piacot családi házak esetében a 300 millió forint fölötti, lakásoknál pedig a 100 millió forint fölötti áron kínált ingatlanok jelentik. Bár a lokáció alapvető fontosságú, egy ingatlant elsősorban a minőségi kivitelezés tesz luxussá. Szikora Márton, az Eurocenter Ingatlaniroda igazgatója szerint a luxus ingatlan fogalma erősen relatív. Nem az ár az egyedüli feltétel, bár a luxusnak meg kell fizetni az árát.

Szikora Márton, az Eurocenter Ingatlaniroda Igazgatója.

Luxus vagy nem luxus?

„Budán a panoráma, Bel-Budán a nagy teraszos kialakítás adhat okot a luxus jelzőre. A portaszolgálat, a privát teremgarázs ma már alapnak számít, kell, hogy legyen valami egyediség is. Egyes tulajdonosok érzelmi szállal kötődnek ingatlanukhoz és hajlamosak azt is luxusnak nevezik, amit egy nyugat-európai átlagosnak mondana. Érdekes trend, hogy a méret helyét átvette az okos technológia, az okos fűtés-hűtés rendszerek a legmodernebb biztonsági rendszerekkel ötvözve. Olyan nagy a fejlődés ezen a téren, hogy amit 15 évvel ezelőtt épült ingatlanoknál luxusnak mondtunk, az ma már nem számít annak.” – emelte ki az Eurocenter igazgatója. A cég maga is jelentős portfólióval rendelkezik eladó luxus ingatlanok tekintetében, legyen szó budai luxus villákról vagy prémium kategóriás lakásokról Pest belvárosában.

„150 millió forintból nem is olyan egyszerű minden igény kielégítő luxuslakást venni. Ezért is népszerűek a luxusként bemutatott, jó lokációjú lakóparkok, ahol elérhető például portaszolgálat, medence. A magas minőségben felújított, jó alaprajzú, tökéletes lokációjú, belvárosi lakások gyorsan elkelnek. Külön kategória, ha a Parlamentre néz, vagy más nevezetes helyen van. Egy ilyen egyedi ingatlan, még akkor is elkelhet 1,5 millió forint/m2 áron, ha relatív nagy lakásról van szó.” – tette hozzá a szakértő.

Új, népszerű lokációk

A válság kezdetén egyértelműen a 2. és 12. kerület számított a legdrágább környéknek. Az elmúlt évek lakáspiaci fellendülése átrajzolta-e ezt a mezőnyt.  Szikora Márton elmondta Budapest mely részein jellemző most a luxus ingatlanok iránti kereslet: „A belvárosi 5. kerület az árszint tekintetében utolérte, sőt ha a Dunára néző ingatlanokat nézzük, le is előzte az említett két budai vetélytársat. Egyre több jó színvonalú luxus-felújítás van a 6. és 7. kerületben is, melyeket szívesen vásárolnak meg külföldi befektetők hosszú távú bérleti hozammal számolva, vagy saját használatra. A főváros több pontján találhatunk kiváló új építésű projekteket.”

Egy ingatlanfejlesztő csoport a Király utcában kezdett meg egy 105 lakásos projektet, ahol 28 és 95 négyzetméter közötti ingatlanokból válogathatnak az érdeklődők, átlagosan 900 ezer forintos négyzetméterenkénti áron. Szikora szerint bár ez a hazai pénztárcának soknak tűnik, de felhívta a figyelmet arra, hogy ha összehasonlítjuk más európai városok áraival már nem túlzó. Ismertette, hogy a városrész speciális helyzetben van, mert gyorsan fejlődött és óriási a turisztikai értéke. A válság előtt épült projektekkel indult meg az árszint általános emelkedése. A turisztikai szolgáltatások találkoztak az egyre erősödő ingatlan-befektetői hullámmal, ami valami olyat eredményezett, melyet a szakértő szerint leginkább a londoni SOHO-hoz lehet hasonlítani.

Mit keresnek a külföldiek?

Az ingatlaniroda tapasztalata alapján a külföldi kereslet vegyes: „Sok külföldi munkavállaló először a felső kategóriás kiadó luxus ingatlanok közül választ Budapesten, majd beleszeret a városba, és befektetési célból vesz egyet. Érdekes, hogy többen Budapestre helyezik a bázisukat az olcsó árak, a könnyű közlekedés és a nagyobb biztonságérzet miatt. A letelepedési kötvényt vásárlók saját használatra vagy befektetésnek vásárolnak luxusingatlanokat. Az elmúlt egy-két évben emelkedő keresletet tapasztalunk, ami néha már-már a 2008 előtti időkre emlékeztet” – nyilatkozta a szakértő.