szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az iszlám hit nem azonos a szélsőségességgel és az Amerika-ellenességgel – erősíti meg az a közvélemény-kutatás, amelyet hat év alatt a világ mintegy negyven országában végeztek el.

„Kiderült, hogy a muzulmánok nem utálják a szabadságot és a demokráciát” – jelentette ki John Esposito, aki egyik társszerzője a tanulmány alapján íródott és a jövő hónapban megjelenő Ki beszél az iszlám nevében? című könyvnek.

A Gallup Intézet által szervezett felmérést nem sokkal a 2001. szeptember 11-i Amerika elleni terrortámadás után indították útjára, amikor George Bush amerikai elnök egy beszédében azt fejtegette, vajon miért gyűlölik az iszlám világban az amerikaiakat, a demokráciát és a szabadságjogokat.

Bush beállításával ellentétben a felmérés, amelyet a muzulmán világ 1,3 milliárd lakosának 90 százalékát reprezentáló mintákon végeztek el, azt mutatja: a muszlimok többsége valójában csodálja a nyugati világot demokratikus berendezkedéséért, szabadságjogaiért és technológiai haladásáért. Nem akarják viszont, hogy valaki rájuk erőltesse a nyugati szokásokat.

„A muzulmánok maguk akarják meghatározni a sorsukat, és nem egy olyan demokráciára vágynak, amit az amerikaiak határoznak meg és erőltetnek rájuk. Nem akarnak szekuláris (világi) államot, de teokráciát (vallási vezetők diktálta rendszert) sem. Amit a többség szeretne, az egy, vallási értékeket is tiszteletben tartó demokrácia” – mondta John Esposito, a georgetown-i egyetem iszlám intézetének professzora.

A kutatók állítása szerint az iszlám világ 93 százaléka mérsékelt, s csak 7 százaléka tekinthető politikai szempontból radikálisnak. A szélsőséges nézeteket vallók nem bizonyultak vallásosabbnak mérsékelt társaiknál, s nem sújtja őket jobban a szegénység vagy más emberpróbáló körülmény, például menekülttábori élet.

„A politikailag szélsőséges nézetekre jutók gyakran magasabb képzettségűek, jobb állásuk van, ráadásul derűlátóbbak a muzulmán tömegek jövőjével kapcsolatban” – magyarázta az amerikai professzor.

A kutatás során negyven afrikai, ázsiai, európai, illetve közel-keleti ország vidéki és városi iszlám vallású lakóit kérdezték meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Tovább terjed vagy lecseng az Iszlám Szent Háború?

Gilles Kepel, Fukuyama és más jeles liberális értelmiségiek, akik elutasítják a kultúrák háborújának pesszimista huntingtoni tételét, arra a következtetésre jutnak, hogy az iszlámnak, az évszázadokig tartó stagnálás és a vissza-visszatérő terrorhullámok ellenére végül demokratizálódnia kell, fel adnia a dzsihád teóriáját. Sajnos, a valós fejlemények nem igazolják ezt a derűlátást.

Világ

Iszlámszámtan

Ausztriában 400 ezerre teszik a muszlimok számát, akiknek nagyjából a fele török, egynegyede pedig osztrák állampolgár.

Kontúr

Geert Wilders: iszlámgyűlölő holland politikus

A Korán fasiszta iromány, és éppúgy be kellene tiltani, mint Adolf Hitler Mein Kampfját - vallja Geert Wilders, a holland Szabadságpárt (PvdV) alapítója és vezetője, akit a minap a 2007-es év politikusának választottak Hollandiában a közszolgálati média által szervezett szavazáson. A 44 éves, hirtelenszőke Wilderst radikálisan iszlámellenes nézetei miatt a 2002-ben meggyilkolt Pim Fortuyn politikai örökösének tartják Hollandiában.

hvg.hu Világ

Az iszlám nélkül Európa nem is létezne

A mai értelemben vett Európát el sem képzelhetnénk az iszlám nélkül – idézi Tim Winter egyetemi oktatót Sokszínű Európa című könyvében Emma Hartley. A kiadvány a HVG Kiadó gondozásában jelent meg a közelmúltban.

Prizma

Iszlám az űrben

A muszlim űrhajósok számára készült kiadvány szerint "tértől és időtől függetlenül minden muszlim kötelessége, hogy az iszlám előírásait betartsa".

BBC Vélemény

Hirsi Ali az iszlám gyökereit bírálja

Ha dióhéjban akarnánk összegezni Ayaan Hirsi Ali immár magyarul is olvasható, Az Engedetlen c. könyvét: a szomáliai menekültből holland politikussá (és globális hatású szabadgondolkodóvá) vált írónő – az iszlám gyökereinek vitriolos bírálatával – azt állítja: a fundamentalista elnyomás okát a muszlim vallásban kell keresni. Nemhiába emlegetik őt Salman Rushdie gyengébb nembeli változataként. Így osztoznia kell vele annak sorsában. Életveszélyes fenygetéseket kap, éjjel-nappal testőrök vigyáznak rá