Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Freund Tamás nyíltan szembemegy a kormány terveivel – az MTA visszavenné kutatóintézeteit

Freund Tamás, az MTA elnöke bejelentette, hogy a kutatóközpontok vezetőinek kérésére az Akadémia kész átvenni a HUN-REN-ről leválasztani kívánt bölcsészet- és társadalomtudományi kutatóközpontokat.

Freund Tamás nyíltan szembemegy a kormány terveivel – az MTA visszavenné kutatóintézeteit

„A kutatási hálózat a magyar KFI-rendszer egyedülálló értéke, amely eredeti diszciplináris összetételében képes a legjobb teljesítményt nyújtani. Ezért érvel az Akadémia kezdettől fogva a hálózat egyben tartása mellett, és tartja fenn készségét a kutatási hálózat befogadására” – írta közleményében az MTA vezérkara: Freund Tamás elnök, Kollár László Péter főtitkár, Erdei Anna főtitkárhelyettes.

Kedden derült ki, hogy formálisan az ELTE kérésére, de valójában kormányzati utasításra szétszednék a HUN-REN kutatóhálózatot, és négy kutatóközpont (Bölcsészettudományi, Nyelvtudományi, Társadalomtudományi, valamint Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont) az egyetemhez kerülne. Mint korábbi cikkünkben írtuk, ezzel sem az Akadémia, sem a kutatóközpontok vezetői nem értenek egyet.

„Ez az intézethálózat felszámolásának első lépése lehet” – sem az Akadémia, sem a kutatóintézetek nem értenek egyet a HUN-REN szétszedésével

„Elfogadjuk, hogy a kormány nem akar velünk együttműködni, de azt nem, hogy az intézetek léte, önállósága veszélybe kerüljön” – mondja Oberfrank Ferenc, az MTA köztestületi és stratégiai igazgatója. Pénteken várható döntés az ügyben.

„Amennyiben a kormány mindenképpen le akarja választani a HUN-REN-ről a bölcsészet- és társadalomtudományi kutatóközpontokat, akkor az Akadémia – ismerve az érintett kutatóközpontok vezetőinek álláspontját – kész a négy kutatóközpont átvételére. Ennek feltétele, hogy a kormány ezt elfogadva a HUN-REN kutatóhelyeivel egyező költségvetési forrásokat biztosítson számukra” – írják a közleményben.

Hozzáteszik: „A megváltozott helyzetben meg kell vizsgálni a kutatóhálózati használatban lévő akadémiai ingatlanok megvásárlásával, az ingóságok ingyenes átadásával és az akadémiai tulajdonban maradó kulturális javak, adatbázisok használatával kapcsolatosan előkészített MTA–MNV Zrt.-megállapodás érvényességét.” Az MTA tavalyi közgyűlése ugyanis úgy határozott, hogy 80 milliárd forintért eladja az államnak a HUN-REN kutatóhálózat által használt ingatlanokat, azok pedig a kutatóintézetek elszakítása után is az Akadémia tulajdonában maradtak.

Egy lapunknak nyilatkozó intézetvezető ugyanakkor nem tartja valószínűnek, hogy a kormány ebbe belemegy, hiszen ő szakította el 2019-ben az MTA-tól az intézethálózatot.

Freund Tamás ajánlata azért fontos, mert ezzel az Akadémia elnöke nyíltan szembemegy a kormány terveivel,

jóllehet alapvetően nem ez a hozzáállása – amit nemrég a HVG-nek adott interjúban is részletesen kifejtett:

Freund Tamás: Az MTA-nak kutya kötelessége, hogy a regnáló hatalom döntéseit segítse

A kormánytól komoly gesztus, hogy ad a kutatóintézetek ingatlanaiért 80 milliárd forintot, hiszen azok forgalmi értéke szinte nulla – mondja Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, odaszólva azoknak, akik szerint elherdálják a testület vagyonát. Miért nevezi az elnök kétfejű sasnak az Akadémiát, és mikor vesz fel szerinte sündisznóállást a kormány?