Európai álláskeresés az EURES segítségével

2 perc

2003.12.29. 08:55

Nemrégiben fejeződtek be azok a versenyvizsgák, amelyek abban segítenek dönteni, hogy az EU hivatalai által a csatlakozó országok munkavállalói számára kiírt álláspályázatokra jelentkezők közül kik kapnak végül is megbízást. A pályázatok megismerésében az internetnek fontos szerep jutott. Az EU-n belüli (és nem csak a hivatalokban való) munkavállalás és munkakeresés legfőbb eszköze már ma is, de jövőben még inkább az internet lesz.

Ahogyan az élet számos területét, úgy az álláskeresési szokásokat is forradalmasította az internet; egyes szekértők szerint ma már a felsőfokú végzettségűek döntő többsége a világhálón keres állást, és a cégek álláshirdetésre fordított kiadásaiknak több mint felét az internetes hirdetésekre költik.



Noha más szakemberek szerint az internet szerepe e téren mindig csak másodlagos lesz, egészen biztos, hogy az uniós állások interneten való könnyebb elérhetősége sok munkavállaló érdeklődésére számot tarthat majd. Magyarország uniós csatlakozásától kezdődően az itteni munkaügyi kirendeltségeken keresztül is elérhető lesz a közösségi állásajánlatokat tartalmazó, úgynevezett EURES rendszer.



Az első körben – PHARE-támogatással mintegy 1 milliárd forint költséggel – minden megyében létrehoznak egy uniós szabványnak megfelelő munkaügyi kirendeltséget. Ezt követően pedig mind a 172 kirendeltséget átalakítják majd. A tervek szerint a szaktárca által működtetett Foglalkoztatási Szolgálat honlapjáról is elérhető lesz majd az EURES rendszer, így az álláskeresők akár otthonukban is tájékozódhatnak arról, hogy milyen munkalehetőséget kínálnak a régi és az új tagállamokban.



Szakértői becslések szerint a csatlakozás után 90-120 ezer magyar vállal munkát az EU országaiban, Magyarországon pedig 60-90 ezer, a tagállamokból érkező munkavállalóra lehet számítani. Az európai munkaközvetítő rendszer, az EURES adatbázisa a közösség üres álláshelyeit, valamint egyebek mellett az álláskeresők pályázatait tartalmazza. Például máris több mint hatszáz fordítói és kezdő köztisztviselői állásra irt ki pályázatot az EU a bővítés kapcsán. Emellett az EU Bizottsága mellett további csaknem ötszáz státus jut Magyarországnak.



Megtalálhatók az adatbázisban az egyes országok munkavállalási, társadalombiztosítási, adózási, idegenrendészeti szabályai, illetve az aktuális munkaerő-piaci információk. Az adatokat központilag gyűjtik, s az egyes országokban a munkaállomásokon saját nyelven is lekérdezhetők. A csatlakozást követően a Foglalkoztatási Hivatalban az erre felkészített tanácsadók segítséget adnak majd a külföldi munkavállaláshoz.



Az EURES online eléréséhez technikailag is fejlesztik a munkaügyi központokat, kirendeltségeket, teljessé teszik az integrált elektronikus adatforgalmat, a kirendeltségek közül 40-nél önkiszolgáló számítógépes lehetőséget is kiépítenek. Javítják a kapcsolatokat a vállalatokkal, és internetalapú lekérdező rendszer segítségével a munkáltatók gyors visszajelzést adhatnak a munkaerő-piaci keresletről.



Az uniós munkaügyi információs rendszer – amelyet a személyek szabad mozgása, a szabad munkavállalás hatékonyabb elősegítése érdekében hoztak létre – immár tíz éves múltra tekinthet vissza. Az EURES-t (European Employment Services) 1993-ban hozták létre az akkori tagállamok. A rendszert az adatbázis, az EURES-tanácsadók és az informatikai hálózat alkotja.



Az adatbázis egyik része tárolja az üres álláshelyeket, a másik pedig olyan általános adatokat tartalmaz, amelyek erősítik a más tagállamban lévő munkavállalást. Ebben kapnak helyet a bemutató oldalak is, amelyek az egyes országokban hatályos munkajogi, adójogi, társadalombiztosítási, stb. jogi szabályokat jelenítik meg. Hasznos információk érhetőek el emellett az adott ország kulturális, gazdasági és szociális viszonyairól is. Az adatbázisokat az EURES tanácsadók állandóan frissítik. Az EURES-rendszer ma már interneten is elérhető, a http://europa.eu.int/eures oldalon, jelenleg tizenegy nyelven. (MTI)