A bankok hűtik a kedélyeket a Kúria devizahiteles döntése után

A Kúria megerősítette, hogy az Európai Bíróság egy ügyben hozott döntése alapján nem jár automatikusan kártérítés minden devizahitelesnek, csak azoknak, akiket egyáltalán nem vagy nem megfelelően tájékoztattak az árfolyamkockázatról. Az OTP szerint náluk minden rendben volt, minden pert megnyernek, a három bankból egyesült MBH szerint az ilyen pereket „rendszerint” megnyerik.

  • HVG HVG
A bankok hűtik a kedélyeket a Kúria devizahiteles döntése után

Az Európai Unió Bírósága (EUB) áprilisban egy devizaalapú lízingszerződés kapcsán kimondta: ha egy adóst nem tájékoztatnak megfelelően az árfolyamkockázat következményeiről, akkor a szerződés érvénytelen. Egy idestova húszéves szerződésnél az eredeti állapot aligha állítható helyre, ezért a bíróság szerint az adóstól csak az eredeti, forintban számolt tőke követelhető vissza, ezenfelül sem kamat, sem árfolyamveszteség, sem egyéb költség vagy díj – mindezt ugyanis jogalap nélkül szedte be a bank.

A kialakult helyzetről és az előzményekről ebben a cikkben írtunk részletesen.

A Kúria ezzel kapcsolatban július 14-én tett közzé jogegységi döntést. Az OTP Bank szerint ezzel megerősítette a pénzintézet korábbi álláspontját, amely szerint

az Európai Unió Bíróságának ítélete nem terjed ki általános jelleggel valamennyi devizaalapú kölcsönszerződésre.

A döntés kizárólag azon eseteket érinti, ahol a fogyasztói devizahitelt nyújtó pénzügyi intézmény árfolyamkockázatról szóló ügyfél-tájékoztatása nem volt megfelelő, és emiatt a bíróság kimondhatja a devizahitel-szerződés érvénytelenségét (semmisségét).

Szinte szó szerint ugyanígy értékeli a helyzetet az MBH Bank, hozzátéve: a Kúria döntése alapján

jogvita esetén minden ügyet a bíróságnak egyedileg kell vizsgálnia az érvénytelenség szempontjából, és a bíróság jogosult egy devizaalapú kölcsönszerződés érvénytelenségének megállapítására.

Az OTP szerint az Európai Unió Bíróságának ítélete és a Kúria mostani jogegységi döntése az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank korábbi devizahitel-szerződéseit nem érinti, mivel az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank devizahitel-szerződéseiben „az árfolyamkockázat bemutatásának módja és az ügyfelek által aláírt, az árfolyamkockázat megértéséről szóló nyilatkozat tartalma megfelelő volt, amit több száz bírósági ítélet is alátámasztott”.

Az MBH közleményében emlékeztet rá: a pénzintézet 2023 májusában jött létre három bank egyesülésével, a jogelőd bankok gyakorlatát korábban több bírósági döntés is alátámasztotta. Az árfolyamkockázati tájékoztatókkal kapcsolatos peres ügyekben ezek egyedi vizsgálatára mindig sor kerül, „az ilyen típusú peres ügyeket a bank rendszerint megnyeri”.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek