Repeszromboló gránát okozta a szolnoki kiképzési balesetet
Bizonyosra vehető, hogy egy 152 milliméteres repeszromboló gránát robbanása okozta a Szolnokon történt, halálos áldozatot is követelő kiképzési balesetet - mondta a Honvédelmi Minisztérium szóvivője. A gránátnak elvileg nem szabadott volna a gyakorlatra kerülnie.
Waltner Roland őrnagy, az ügyben eljáró Budapesti Katonai Ügyészség csoportvezető ügyésze elmondta azt is, hogy hivatalból, ismeretlen tettes ellen rendelték el a nyomozást és kirendelnek robbanóanyag, vegyész és igazságügyi orvos szakértőt. A vezérkari főnök intézkedése alapján a tűzszerészeknél újra át kell vizsgálni minden olyan eszközt, amelyeket kiképzési feladatokra, illetve bemutatókon használnak - tette hozzá Bocskai.
Meg kell vizsgálniuk, hogy ezek az eszközök valóban és visszafordíthatatlanul hatástalanítottak voltak-e - mondta a szóvivő. A vezérkari főnök arról is intézkedett, hogy vizsgálják meg az ilyen jellegű bemutatók-gyakorlatok megtartásának szabályait.
A komoly sajtóérdeklődés által kísért tájékoztatón Zsíros Lajos orvos ezredes, a központi honvédkórház baleseti sebészetének osztályvezető főorvosa elmondta, hogy a robbanás két sérültjét kedden délután szállította fel Budapestre a honvédség rohammentője a szolnoki kórházból. Ismertetése szerint az egyik tűzszerész életveszélyes sérülést szenvedett, a jobb felkarjának lágy részébe került repesz miatt. A felkar nagyidege és a főartéria sérült, így azonnal megműtötték. A katona már jó állapotban van, és az orvosok remélik, hogy a végtag megmarad, és annak működése a rehabilitáció után helyreáll. Zsíros Lajos szerint egy év múlva lehet majd megmondani, hogy a katona folytathatja-e munkáját, ugyanis a kart mozgató ideg rehabilitációja hosszú időt vesz igénybe.
A másik katonának a jobb könyöke, a lábszára sérült meg és fejsebet szenvedett. A katona lábszárcsontján úgynevezett lyuktörés történt, az egyik repeszdarab ezt a csontot szakította át. Ez a katona is jól van, 3-4 hónapos gyógyulás után valószínűleg teljes mértékben alkalmas lesz a munkavégzésre.
Breuer Ágnes alezredes, katonapszichológus elmondta, hogy a honvédség pszichológusai azonnal elkezdtek foglakozni azokkal, akik ott voltak a robbanáskor. Ez összesen 11 embert érint. Mint mondta, a sokkállapot feldolgozását a krízis-intervenció első szakaszában csoportos beszéltetéssel végzik. Megítélése szerint lelkileg sérült az állomány, "az, hogy ki és mennyire, az a későbbik során fog kiderülni. Egy kezdetleges elsődleges pszichés trauma mindenkit ért, aki ott volt".
Bocskai István elmondta, hogy a tanfolyam külföldi hallgatói nem tartózkodtak a helyszínen a robbanáskor, a pálya előkészítése, berendezése zajlott, amikor a szerencsétlenség történt. A szóvivő azokra a kérdésekre, hogyan és miért kerülhetett ez a repeszromboló gránát a kiképzésre, úgy felelt: az ügyészségi nyomozás célja, hogy kiderüljön, hogyan kerülhetett a helyszínre egy "olyan eszköz, amelynek ott igazából helye nincs". A szakértők és az ügyészség is azon van, hogy ezt kiderítsék - mondta, kiemelte, hogy a feltételezések nem segítik a munkájukat. Hangsúlyozta: a gyakorlatra vételezett anyagok jegyzőkönyvében nem szerepelt éles, sem pedig hatástalanított lőszer, továbbra is keresik a választ arra, hogyan került oda ez a gránát.
Az egyik újságíró közölte, hogy az interneten megjelent egy olyan írás, amely szerint a gránát Szolnokra arról a siroki telephelyről került, ahol tegnap tűz ütött ki. Bocskai István ezzel kapcsolatban elmondta, a siroki raktárban kézi lőfegyverek és RPG-gránátok voltak, azaz a két ügy között nincs összefüggés. Mint mondta, korábban volt kapcsolata ezzel a lőszergyártó céggel a honvédségnek, vásároltak onnan lőszereket, a cég pedig lejárt üzemidejű lőszereket is átvett a katonaságtól.
A robbanás halálos áldozata, K. Róbert őrnagy műtét közben halt meg kedden délután. Az őrnagy 1991 óta dolgozott tűzszerészként a tűzszerész raj parancsnoka volt és az egyik legfelkészültebb, legkiválóbb tűzszerész volt.