Az Egészségügyi Minisztérium, valamint az Országos Egészségbiztosítási Pénztár januártól hatályos, anyagi ellenszolgáltatást előíró rendelkezése, amely alól csak az életmentő beavatkozások jelentenek majd kivételt, számos, főként technikai sportágat érint.
A barlangkutatók tevékenysége azonban nemhogy az extrémsport, de még a sport kategóriájába sem sorolható be egyértelműen - jelentette ki a Komárom-Esztergom megyei Benedek Endre Barlangkutató és Természetvédelmi Egyesület elnöke, aki szerint a barlangászat része például az egészségmegőrzés céljából szervezett barlangjárás is.
Az Ifjúsági Barlangtúra és Sportterápia Egyesület elsősorban asztmás gyerekek barlangi túráztatásával foglalkozik, mert ez a módszer sokkal hatékonyabb a légzőszervi betegségek kezelésére, mint a passzív, úgynevezett ülőkúra - mondja Szűcs László, az egyesület vezetője, aki szerint ezt a fajta tevékenységet inkább támogatnia kellene az egészségügyi tárcának.
A barlangkutatás egészségügyi, ismeretterjesztő és tudományos tevékenység, de nem hanyagolható el barlangbiológiai és klimatológiai fontossága, és nem utolsó sorban gyógyászati szerepe sem.
A barlangjárókat sem lenne szabad extrém sportolóvá minősíteni, számos feltáró-kutató expedíciót olyan mentőcsapatok hajtanak végre, amelyek többé- kevésbé állami feladatot látnak el - fűzte hozzá Nagy Sándor geológushallgató, a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat főtitkára.
Számtalan hasonló megnyilatkozás olvasható a magyar barlangászok internetes fórumain. A hazai barlangkutatók közössége petíciót nyújt be az Országgyűlésnek a következő hetekben, s ebben kérni fogják, hogy a barlangászati tevékenységet töröljék az "extrémsport" besorolásból. A témában kedden, január 9-én 17 óra 30-kor sajtótájékoztatót tartanak a Szemlőhegyi-barlang fogadótermében.