Megkerestük Nagy Márton munkaerő-tartalékát: a magyarokat nem tudják használni, az ázsiai vendégmunkások után kapkodnának a cégek

Egyre több a vendégmunkás, miközben a hazai munkaerő-tartalék – a kormány ígéretével szemben – nem apad. A tartaléksereg aligha aktivizálható, nagyszámú új munkahely pedig nem keletkezik.

Megkerestük Nagy Márton munkaerő-tartalékát: a magyarokat nem tudják használni, az ázsiai vendégmunkások után kapkodnának a cégek

A gazdasági minisztérium (NGM) nemrégiben hat pontban magyarázta a bizonyítványát, és a kínai CATL-gyárnál indított munkafelügyeleti vizsgálattal reagált arra, hogy a vendégmunkások elveszik a magyarok munkahelyeit. A Debrecenben épülő akkumulátorgyárból ugyanis olyan hírek érkeztek, melyek szerint a vállalat magyar munkavállalókat épít le, és külföldieket hoz be a helyükre. Az országban foglalkoztatott külföldiek száma pedig rekordot döntött, meghaladta a 104 ezer főt.

Óriási veszteséget termelt 2024-ben a CATL, valóban felfüggesztették a debreceni gyárépítés második ütemét

Bár a cég korábban csak felülvizsgálatról beszélt, a július 10-én leadott pénzügyi beszámolóban ennél jóval egyértelműbben fogalmaznak.

Orbán Viktor több százezer, 2030-ig mintegy félmillió új munkahelyet ígért 2023-ban. A kabinet egyszersmind arra is ígéretet tett, hogy Magyarország nem lesz vendégmunkásország.

A két fogadalom első pillantásra ellentmondónak tűnt, ezt azzal igyekeztek feloldani, hogy majd a hazai munkaerő-tartalék – legalább 300 ezer, egyes kormányzati kijelentések szerint 500 ezer fő – aktivizálásával elégítik ki a gazdaság munkaerőigényét.

Kádár Tamás: Nincs jó válasz

Kádár Tamás: Nincs jó válasz

Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.