Arcpirító hazugságok az irodában: amiért kirúghatnak

3 perc

2008.04.22. 05:05

„Sajnálom, a munkájával nem volt gond, a hazugság viszont már más lapra tartozik, ki van rúgva.” Kerültél már kínos helyzetbe, mert inkább hazudtál, hogy ki ne derüljön, valamit elszúrtál? A valótlan állítások az állásodba is kerülhetnek! Tanácsok.

„Ugyan, ez nem hazugság, csak nem mondtam meg az igazat” - mindenkivel előfordul, hogy így mentegeti magát, ha elhallgatja vagy elferdíti az igazságot. A hazugsággal mindenki önmagát védi, mégis gyakran kellemetlenebb helyzetbe kerül - ha lebukik -, mint ha megmondta volna a kínos igazságot. Hazugság és hazugság között is van különbség, ám arra érdemes figyelni, ha egyszer kiderül, hogy füllentettél, szavahihetőséged és hiteled csorbát szenved. Szembetalálkozol kollégáddal a plázában, miközben azt mondtad neki, hogy orvoshoz mész? Biztos lehetsz benne, hogy kitérődről a többi kolléga is tudni fog.

Beteg vagy lusta?

Hallgatás vagy hazugság?
© sxc.hu
Az egyik legvaskosabb hazugság, amiért megütheted a bokádat, ha beteget jelentesz, miközben vígan pihensz vagy ügyintézel. A munkavállalók egy része úgy gondolja, ha elfogyott a szabadsága, vagy nem akar szabadnapot kivenni, egyszerűen beteget jelent. Sokan akkor is rosszullétre, fejfájásra, betegségre hivatkoznak - még orvosi igazolást is szereznek -, ha nincs kedvük dolgozni, vagy egy húzós munkanap áll előttük, amelyet szeretnének megúszni. Csak akkor jelents beteget, ha valóban rosszul érzed magad és nem tudnál munkahelyeden teljesíteni, ellenkező esetben ne csodálkozz, ha főnököd számon kéri az indokolatlan hiányzást! A munkaadók tisztában vannak alkalmazottaik észjárásával, ezért a legtöbb helyen igazolást kérnek a hiányzásról. Az ellenőrzésre - és a gyanakvásra - leginkább az szolgáltat indokot, ha a munkavállaló aznap reggel telefonál be, hogy ágynak esett.

Szánalmas indokok a késésre

Hetente legalább egy-két alkalommal késve esel be munkahelyedre? Ráadásul a legképtelenebb magyarázatokkal állsz elő: beomlott a tető, és vártad a tetőfedőket; bennragadt a kulcsod a zárban, nem tudál kimenni az ajtón; megdöglött kedvenc háziállatod, elvesztése annyira kikészített, hogy nem tudtál időben elindulni. A szokásos sablonszöveg, miszerint dugóba kerültél, vagy kimaradt egy busz és fél órát vártál a következőre, szintén nem hatja meg munkáltatódat, különosen, ha notórius késő vagy. Multinacionális cégeknél elterjedt (és egyre több vállalatnál vezetik be), hogy aki három alkalommal késik a munkából, negyedszerre - késve - jobb, ha már be sem megy. Ha mégis bemerészkedik, bármilyen mesével előállhat, kiteszik a szűrét. Még akkor is, ha indokoltan volt távol, nem tehet róla, hogy elkésett. Ha tudod, hogy sosem érsz be időben, gyakran elalszol vagy elvacakolod otthon az időt, állítsd tíz perccel korábbra a vekkert, hogy ne kelljen rohannod. Ha ez sem segít, öt-tíz perccel tekerd előbbre az órádat, így biztos nem fogsz elkésni.

Másra hárított felelősség

Elvállaltál egy feladatot, amivel a főnök bízott meg, ám elfelejtetted, vagy nem volt időd rá, hogy megcsináld. Ahelyett, hogy elé állnál és megmondanád az igazat, azt hazudod, hogy rosszul emlékszik, nem ígértél semmit? Esetleg egyik kollégádra hárítod a felelősséget, mondván, megígérte, hogy elvégzi helyetted a munkát? Bármennyire nehéz, kifizetődőbb megmondani az igazat, még akkor is, ha nem vet jó fényt rád. Ha ugyanis kiderül, hogy csak a felelősség alól akartál kibújni, ráadásul másra „kented a dolgot”, elveszíted hiteledet, és főnököd, kollégád sem fog megbízni benned.

Dolgozol rajta?

A főnök megkérdezi, hogy állsz a feladataiddal, amire azt feleled, dolgozol rajtuk? Közben nem haladsz, sőt, biztos vagy benne, hogy nem leszel kész határidőre, mégsem szólsz? Ha zsákutcába jutottál, tanácstalan vagy, kérj segítséget! Kevésbe kínos, ha kiderül, nem tudsz valamit, mint ha a határidő lejárta előtt egy órával bököd ki, hogy nem vagy kész a munkáddal, esetleg elsumákolod a leadást, hátha nem tűnik fel egy-két nap késés. A megbízhatatlan munkaerőt egyetlen cég sem öleli keblére, sőt, inkább igyekeznek megszabadulni tőle. Éppen ezért még akkor is célszerű megbízni kollégáidban, ha csak arról van szó, hogy nem tudsz a munkádra koncentrálni, több időre van szükséged a precíz kivitelezésre. Tőlük ugyanis kaphatsz néhány jó tippet, hogyan hozhatod lendületbe magad, hogyan győzheted le a fáradtságot.