Prosztatarák: csak a sugárterápia biztos?

1 perc

2008.06.25. 10:15

A sugárterápia javítja azoknak a férfiaknak a túlélését, akiknek a műtét után kiújul agresszív prosztatarákja - állítják amerikai kutatók.

A prosztatarák kiújulását követő két éven belül alkalmazott sugárterápia kétharmadával csökkentette a halálozási kockázatot azokhoz képest, akik nem kapták ezt a kiegészítő kezelést - közölte Bruce Trock, a baltimore-i John Hopkins Egyetem munkatársa.  a Journal of the American Medical Association című orvosi szaklapban megjelent tanulmányában. 

Világszerte évente 780 ezer új prosztatarákos esetet találnak, és 250 ezer férfi hal meg ebben a tumorfajtában. Időnként nagyon lassan növekszik, és nem igényel azonnali kezelést. Az esetek 30-40 százalékában a műtét önmagában elég ahhoz, hogy megakadályozza a tumor visszatérését. 

Bruce Trock csoportja 635, műtét után kiújult, agresszív típusú prosztatarákkal élő amerikai férfi egészségügyi adatait elemezte. Közülük 397-nél nem alkalmaztak kiegészítő terápiát, 160-an sugárterápiát kaptak, 78-an pedig sugár- és hormonterápiát egyaránt. Mintegy hat év elteltével azoknak a férfiaknak, akiknél sugárterápiát alkalmaztak, 86 százalékos esélye volt a tízéves túlélésre, míg azoknak, akik nem kaptak sugárterápiát, 62 százalékos. A kutatókat is meglepte, hogy azoknak a túlélési esélyeit javította a legnagyobb mértékben a sugárterápia, akinél a leggyorsabban növekedett a tumor.