Mennyit keresnek az amerikai színészek?

2 perc

2008.07.03. 09:59

Kicsit furcsán hangzik, hogy a hollywoodi színészek sztrájkról beszélnek, amikor jól tudhatjuk a hírekből, hogy egyesek közülük milliókat kaszálnak egy-egy filmen.

Eddie Murphy és Will Smith. Egyiknek sikerül
© AP
A bulvárlapok folyamatosan tájékoztatnak a nemzetközi hírű színészek és színésznők költekezéséről, a tájékozottabb rajongók kapásból sorolják, hogy kinek milyen autója, hajója, cipője, táskája van. A legtöbbet keresők és a legvagyonosabbak listáján mindig ott figyel jó néhány színész is. Az imdb.com segítségével is figyelemmel kísérhetjük, ki mennyit kapott egy-egy szerepéért. Will Smith például állítólag 20 millió dollárt zsebelt be a most bemutatott Hancock című film főszerepéért, ami elég tisztességes fizetségnek tűnik.

De a Screen Actors Guild (SAG), a filmszínészek szakszervezete szerint hiba lenne a sztrárokról szóló hírekből kiindulnunk. Az átlagos színészek ugyanis nem nábobok. A szakszervezet, amely kollektív keretek között szabályozza a színészek fizetését, miután a legutóbbi erről szóló szerződés a napokban lejárt, a nagy filmstúdiókkal történő egyeztetések légkörét egy esetleges sztrájk emlegetésével kívánja előnyösebbre hangolni. A SAG azt állítja, hogy tagjai átlagos éves nettó jövedelme körülbelül 52 ezer dollár – miután a különböző ügynököket, ügyvédeket és menedzsereket is kifizették. Ez az összeg olyan 7,5 millió forintnak felel meg, ami, ha tovább osztjuk 12-vel, hogy értelmezhetőbb adatot kapjunk, 625 ezer forintos havi fizetést jelent. De ezt az átlagot éppen az olyan, óriási összegeket kereső színészek, mint Will Smith, fizetése is befolyásolja. A szervezet tájékoztatása szerint a SAG tagjainak kétharmada viszont évente kevesebbet hoz össze 1000 dollárnál művészetével, mert „pihennek” vagy pedig már nyugdíjban vannak.

A nagy sztárok hatalmas pénzei mellett azt is mindenki tudja, hogy egy pályakezdő színész nem sok jóra számíthat anyagilag, amíg valami komolyabb sikert fel nem tud mutatni. A lehetőségek azonban a SAG szerint drámai módon csökkennek. Az egyik ok, ami miatt kevesebb színészi állás van, az egyre népszerűbb reality műfaj, ahol a szereplők (elvileg) amatőrök, de a növekvő számú animációs film sem javítja az arányokat. A Times Online cikke szerint a nemrég befejeződött és korábban igen hosszan elhúzódó forgatókönyvírói sztrájk is rossz hatással volt az iparágra, mivel a bevételek elmaradása miatt a stúdiók és a tévécsatornák egymás után hagyták cserben az éppen csak beindult sorozataikat, szélnek eresztve a bennük dolgozó színészeket is.

A szinkronizálási és narrátori lehetőségek is egyre csak szűkülnek, az ilyen típusú munkákat vállaló színészek adatbázisát ugyanis teljes mértékben digitalizálták, ezért az online választékból bárki elérhető, olyanok is, akik külföldön élnek és nem tagjai a szakszervezetnek, ezért olcsóbban is elvállalhatják a feladatot. De a SAG a nagy sztárok reklámozási hajlandóságát is kárhoztatja, hiszen melyik vállalat akarná egy ismeretlen színésszel hirdetni a termékét, ha megkaphatja hozzá a híreset is?