Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Hivatalosan a jegybank szerepét betöltő szervezet székházfelújításának elszálló költségei adhatják az indokot, noha az nem érint közpénzt. Valójában az amerikai elnök kézi vezérlés alá akarja vonni az amerikai monetáris politikát is.
Donald Trump amerikai elnök kedden a kongresszus republikánus tagjaival találkozott, ahol meglobogtatta annak a levélnek a vázlatát, amely Jerome Powellnek, a Federal Reserve (Fed) elnökének menesztését tartalmazta, majd megkérdezte, el kellene-e bocsátania Powellt. Több képviselő egyetértett vele, hogy igen, Anna Paulina Luna floridai képviselő egyenesen azt írta az X-en: „99 százalék, hogy a kirúgás küszöbön áll” – írja a New York Times.
Powell kirúgása megrengetné az amerikai gazdaságot és pénzpiacot, a részvény- és kötvényárfolyamok szinte biztosan negatívan reagálnának a jegybanki függetlenség ilyen durva megsértésére.
„A Fed függetlensége rendkívül fontos – és nemcsak a jelenlegi jegybankelnök miatt, akit tisztelek, hanem a következő elnök miatt is” – mondta a CNN szerint Jamie Dimon, a JPMorgan Chase vezérigazgatója. „A Feddel való játszadozás gyakran épp az ellenkező hatást váltja ki, mint amit az ember remélne” – tette hozzá.
Az amerikai jegybank vezérét hónapok óta támadja Trump, áprilisban például lúzernek nevezte Powellt, miután a Fed nem csökkentette az alapkamatot, mivel az erősödő inflációt jelző kilátások korlátozták a szervezet mozgásterét. Trump azt akarja elérni, hogy a Fed kamatcsökkentésekkel támogassa a gazdasági növekedést – elismerve, hogy az általa megkezdett vámháború legalábbis fékezheti a növekedést Amerikában, de az sem kizárt, hogy recesszióba löki az USA-t, miközben a vámok közvetlenül növelik az inflációs kockázatokat, márpedig a jegybank első számú mandátuma az árstabilitás. A támadások hatására az arany árfolyama rekordmagasságba emelkedett, de emelkedett a Brent-típusú kőolaj ára is, az irányadó amerikai tőzsdei indexek pedig eséssel reagáltak.
Ironikus, hogy Powellt épp maga Trump jelölte a Fed elnökének 2017 novemberében, ami alapján 2018 februárjában hivatalba is lépett. Igaz, kapcsolatuk gyakorlatilag azonnal megromlott, az elnök már akkor kritizálta Powellt monetáris politikája miatt: a Fed ugyanis – Trump ellentétes irányú elvárása helyett – egyedül 2018-ban négyszer emelt az alapkamat mértékén.
A döntés háttere tehát egyértelmű: Donald Trump a jegybanki folyamatokat is kézi vezérlés alá akarja helyezni. Formálisan azonban nem ez, hanem a Fed székházának 2,5 milliárd dollárra (közel 850 milliárd forintra) becsült felújítása adhat fegyvert a republikánusok kezébe, hogy elmozdítsák a Fed függetlenségére rendkívül kényes Powellt.
A szervezet 2021 óta végzi a székházának felújítását, a projekt célja a majdnem 100 éves washingtoni Eccles Building korszerűsítése. Időközben a költségek jelentősen megnőttek: eredetileg körülbelül 1,8 milliárd dollárra becsülték, de a legfrissebb becslések szerint 2,5 milliárd dollár fölé nőtt, ami mintegy 700 millió dolláros túllépést jelent, ezt támadják most a republikánusok.
Kísértetiesen hasonló játszódott le egyébként a Magyar Nemzeti Bank (MNB) székházának felújításakor is, mint amivel most Powellt vádolják, azzal a kivétellel, hogy a Fed a saját vagyonát, és nem az adófizetők pénzét költi erre: az eredetileg 55 milliárd forintra becsült összeg végül több mint 82 milliárd forintra nőtt, a felújítást pedig a jegybankelnök fiának egyik üzlettársa, a Somlai Bálint vezette Raw Development végezhette. A székházhoz kapcsolódó ingatlancég – az MNB-Ingatlan Kft. – 47,3 milliárd forintot veszített értékvesztés címen 2024-ben. Azonban sem emiatt, sem az MNB-alapítványok rossz befektetési döntései miatt elvesztett több száz milliárd forint közpénz miatt nem követelte a kormány Matolcsy György MNB-elnök távozását.
Noha a Fed-építkezés nem közpénzből történik, Trump és szövetségesei azt állítják, Powell félretájékoztatta a Kongresszust a költségekről. Trump szerint „ez akár kirúgási ok is lehet”, de a Fehér Ház hivatalos álláspontja szerint egyelőre még csak vizsgálják, hogy van-e törvényi alap a menesztésére. A kongresszusban köröztetett levélről szóló hírek után az amerikai elnök tagadta, hogy valóban kirúgásra készülne, a távozást azonban nem zárta ki. Úgy fogalmazott: „nem zárok ki semmit, de a távozás valószínűtlen, hacsak nem kényszerül rá csalás miatt“.
A Federal Reserve Act, azaz a Fedet szabályozó törvény szerint ugyanis csak „indokolt esetben” – például alkalmatlanság, hanyagság vagy visszaélés esetén – bocsátható el a kormányzótanács tagja. Ennek szabályait a törvény nem részletezi, így nem világos, hogy az elnökre is ugyanazon feltételek vonatkoznak-e.
Egy májusi legfelsőbb bírósági döntés afelé mutat, hogy nem: ez ugyan megerősítette, hogy Trump bizonyos független ügynökségek vezetőit elmozdíthatja, de a Fed „különleges történelmi státusszal” bír, és mint kvázi privát intézmény, eltérő szabályozás alá eshet. Bár a bíróság nem tiltotta meg kifejezetten Powell elmozdítását, de sugallta, hogy a Fed függetlensége erősebben védett, mint más intézményeké.
Trump környezetében a CNBC szerint már zajlik az utódlás előkészítése is: Kevin Hassett, a Nemzetgazdasági Tanács igazgatója tűnik a legesélyesebb jelöltnek, de szóba került Kevin Warsh volt Fed-kormányzó és Christopher Waller jelenlegi tag is. Scott Bessent pénzügyminiszter neve is felmerült Trumpban, de az elnök inkább megtartaná jelenlegi posztján, mert „nagyon jól végzi a dolgát”.
Címlapkép: Donald Trump amerikai elnök sétál Jerome Powell-lel a Fehér Házban 2017. november 2-án.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.