Hatástalan a meddőség gyógyszeres kezelése?

1 perc

2008.08.11. 09:46

Egy pénteken megjelent tanulmány szerint a nők által évtizedek óta szedett termékenységet segítő gyógyszerek annyit érnek, mintha semmit sem szednének. Brit kutatók által végzett klinikai kísérletek kimutatták, hogy a legnépszerűbb hatóanyag nem javítja a teherbeesés esélyeit.

A legszélesebb körben elterjedt szer, a clomifén citrát arra szolgál, hogy serkentse a peteérést és a petetermelést. 580 skót asszonyt is megvizsgáltak, akik több mint két éve ok nélkül nem estek teherbe, és azt találták, hogy a gyógyszerrel nem stimulált mesterséges megtermékenyítés sem működött jobban. A kutatók nem értékelték a két módszer gyakran használt kombinációjának hatékonyságát. A meddőségi esetek negyede, mely minden hetedik párt érint, nem magyarázható okokból következik be.

"Ezek a sok év óta alkalmazott beavatkozások valószínűleg semmivel sem hatásosabbak annál, mintha semmilyen kezelést nem alkalmaznának” – vonja le a következtetést a tanulmány, amelynek vezetője a skót Aberdeen Egyetem munkatársa, Siladitya Bhattacharya volt. Az eredmények megkérdőjelezik a jelenlegi gyakorlat létjogosultságát, amelyek brit, amerikai és más nemzetek szakirodalmában is szerepelnek.

A kísérlethez az 580 meddő asszonyt találomra három csoportba osztották. Az egyik csoportot arra késztették, hogy természetes módszerekkel segítsék a teherbe esést. A másik csoprt szájon át clomifén citrátot tartalmazó szert szedett, a harmadik csoport tagjait pedig mesterségesen termékenyítették meg. Az élve szülések száma a három csoportban 17,14 és 23 százalék volt. A statisztikailag jelentős különbség eléréséhez a mesterséges és természetes fogantatás adatainak 6 százalékánál jóval nagyobb arányban kellett volna eltérniük egymástól.

"A bizonyíték hiányának egyenes következményeként a megmagyarázhatatlan meddőségtől szenvedő párok közül sokan esnek át – gyakran saját kérésre – drága, veszélyes és legtöbbször szükségtelen kezeléseken" - szögezte le a British Medical Journal hasábjain megjelent kommentárban Terek El-Toukhy és Yacoub Khalaf, a brit nemzeti egészségügyi szervezet munkatársai.”

Bhattacharya és munkatársai aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a clomefin citrát miatt gyakoribb a többes terhesség, korábbi tanulmányok tanúsága szerint pedig növekszik a petefészekrák kockázata. A kísérlet során gyógyszeresen kezelt nők 10-20 százaléka számolt be hasi fájdalmakról, felfúvódásról, hőhullámokról, hányingerről és fejfájásról.