Maradona, Dunga és kollégáik egykor és most – összehasonlító fotógaléria
Maradona, Dunga, Fabio Capello vagy Joachim Löw. Ma kollégák, válogatottak szövetségi kapitányai, de összeköti őket más is. Focistaként is meghatározóak voltak hazájuk labdarúgásában. Hogy néztek ki egykor és hogy néznek ki ma? Tekintse meg fotógalériánkat!
Diego Maradona 1986-ban játékosként vezette Argentínát a futballvilág tetejére. Összesen 91-szer szerepelt a válogatottban, ahol 34 gólt szerzett. 1982-től több mint tíz éven át Európában játszott. 1997-es, immár végleges visszavonulása után állandó drog- és túlsúlyproblémái voltak. Rövid hazai edzői próbálkozás után 2008 decembere óta ismét Argentínát irányítja, immár szövetségi kapitányként, ahol egyelőre nem zseniális képességeivel, sokkal inkább szabadszájú nyilatkozataival és váratlan döntéseivel hívja fel magára a figyelmet.
Joachim Löw játékosként ugyan sosem húzhatta magára a német válogatott mezét, támadó középpályásként viszont majd mindegyik klubjánál meghatározó szerepet játszott közel húsz éves pályafutása során. 1978 és 1995 között játékosként megfordult az SC Freiburg, a VfB Stuttgart, a Karlsruher SC és az Eintracht Frankfurt csapataiban is. Visszavonulása után szinte azonnal edzőnek állt, majd 2004-ben Bécset elhagyva állt a német válogatott rendelkezésére Jürgen Klinsmann hívására. Az ő 2006-os lemondása óta ül a Nationalelf kispadján.
Javier Aguirre még játékosként kapta az El Vasco (Baszk) becenevet, mely leginkább a Guadalajara csapatával fonódik össze. 1983 és 1992 között az egykori középpályás 59 alkalommal lépett pályára a mexikói válogatottban. Később sikeres edző, 2001 és 2002 között Mexikó, 2006 és 2009 között a spanyol Atlético Madrid együttesét irányította, kétszer is a negyedik helyre kapaszkodva velük. 2009 áprilisában visszatért hazája válogatottjának kispadjára.
A Brazília csapatát irányító, Carlos Dunga összeállításunk legfiatalabb tagja, 46 éves. Ő is tudja, milyen a magasba emelni egy világbajnoki kupát, 1994-ben játékosként az amerikai vébén megtehette. 2000-es visszavonulásáig őt is 91-szer hívták meg hazája válogatottjába, akárcsak Maradonát. Mindenféle főállású edzői múlt nélkül nevezték ki Brazília szövetségi kapitányává 2006 nyarán, a világbajnokság után. Azóta számos kritika érte azzal kapcsolatban, hogy kit hagy ki és kit hív meg a válogatottba, de ő határozottan kitart döntése mellett. Dél-Afrikában ő is vizsgázik.
Otto Rehhagel is újabb bizonyítéka annak, hogy nem könnyű játékosként bekerülni a német válogatottba. A hatvanas-hetvenes években hét szezonon keresztül szerepelt a Kaiserslautern együttesében, összesen 201 alkalommal lépett pályára a Bundesligában, ahol betonkemény védőként vált ismertté. Edzőként sokkal híresebb lett, két és fél évtizedet húzott le a német bajnokságban, összesen hét csapat élén. 2001-ben rábólintott a görögök ajánlatára és leült a válogatott kispadjára. 2004-ben Portugáliában úgy szerezte meg a csapattal az Európa-bajnoki trófeát, hogy előzetesen még az esélyesek közé sem sorolták. Ehhez képest kétszer is legyőzte a Figo, Rui Costa, Deco és Cristiano Ronaldo vezette hazaiakat. Azóta istenként tisztelik Görögországban.
Ottmar Hitzfeld 1972-ben játékosként tagja volt az NSZK olimpiai csapatának, de csatárként hazája, azon belül pedig a VfB Stuttgart mellett Svájcban szerzett magának hírnevet. Edzőként óriásit alakított azzal, hogy a svájci FC Zug 94 kispadjáról a Borussia Dortmundig és a Bayern Münchenig jutott. Sőt, mindkét csapattal megnyerte a Bajnokok Ligáját (1997 és 2001), amit rajta kívül két még edző mondhat el magáról: Ernst Happel és José Mourinho. Ilyen múlttal foglalta el 2008 nyarán a svájci nemzeti együttes kispadját, és vezette ki csapatát a 2010-es futball-világbajnokságra.
Fabio Capello a 70-es évek Juventusának egyik meghatározó játékosa volt, sőt, mint középpályás 1972 és 1976 között 32 alkalommal játszott az olasz válogatottban is. Bár ekkor is hazája labdarúgásának meghatározó alakja volt, edzőként még inkább azzá vált. Trénerként 1991-ben az AC Milan csapatának kispadján debütált, majd 1994-ben ugyanitt BL-t nyert. Innen a Real Madridhot igazolt, mellyel 1997-ben spanyol bajnokságot nyert, de később bajnokcsapatot faragott az AS Romából (2001), és visszatérve másodszor is a Real Madridból (2007). Ezzel a tekintélyes eredménylistával mintegy az edzővilág jolly jokere lett, így 2008-ban el is csábította Anglia, mely 1966-ban nyert utoljára világbajnokságot. Hátha vele újra sikerül.