Edward Snowden 2013 júniusában robbant be a köztudatba, és ma a világ leghíresebb közérdekű bejelentője, azaz whistleblowere, aki alaposan megrengette a mindennapjainkat azzal, hogy lerántotta a leplet az amerikai kormányzat tömeges megfigyelési műveleteiről.
Az azóta eltelt hat évben Snowden nagyon sokszor megszólalt, készült róla dokumentumfilm (Citizenfour), 2016-ban pedig mozifilm is (Snowden). Most viszont egy önéletrajzzal állt elő – bár az előszóban azt írja, könnyebb volt elhatároznia, hogy a nyilvánosság elé lép a kormányzat törvénysértéseiről szóló bizonyítékokkal, mint meghoznia a döntés, hogy számot adjon az életéről. Ahogy fogalmaz:
A visszaélések, amelyeknek tanúja voltam, cselekvést követeltek, de senki nem ír memoárt azért, mert képtelen ellenállni a lelkiismerete parancsának.
A könyv Snowden észak-karolinai gyerekkorától a moszkvai száműzetéséig ível, és a felnövéstörténet és a kémregény érzékeny és izgalmas keverékét nyújtja. Minthogy egy volt hírszerzési elemzővel van dolgunk, Snowden íróként is alaposan megválogatja, hogy mit oszt meg és mit hallgat el, de az biztos, hogy ez az eddigi legszemélyesebb megnyilvánulása – még az elkerülhetetlen távolságtartással is. És még a legmeghatározóbb döntésének, a tömeges adatgyűjtés leleplezésének is megadja a kontextusát, mint ahogy annak is, hogy ma már miért dolgozik azon, hogy védje a társadalmat attól az embertől, aki valaha volt.
Arról, hogy Snowden hogy siratta el az internetet, amellyel felnőtt, és amely őt felnevelte, ebben a cikkünkben foglalkozunk.
Talán meglepő, de Edward Snowden döntésében, hogy leleplezze az amerikai kormányzat tömeges adatgyűjtését, szerepet játszott az is, hogy az Egyesült Államok, sőt talán a világ történelmében is az övé volt az utolsó nem digitalizált nemzedék, amelynek a gyerekkora nincs fent a felhőben, hanem jobbára analóg formában maradt meg.
Most a csaknem négyszáz oldalból kiemeltünk öt izgalmas kérdést, amelyre választ kapunk a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) és a Nemzetbiztonsági Hivatal (NSA) volt hírszerzőjének az önéletrajzából.