Kicsivel nyertek az elnökválasztáson, de mindenhatók maradnak Orbán lengyel barátai
Még évekig maradhat a rendszerváltás óta példátlan hatalomkoncentráció Lengyelországban, ahol a kormányzó PiS számára Andrzej Duda megőrizte az államfői posztot.
Nem jött létre társbérlet Lengyelországban, amikor az államfőt az ellenzék adja, mert az elnökválasztás második, vasárnapi fordulóját a kormányzó jobboldali konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) jelöltje, a hivatalban lévő Andrzej Duda nyerte. Nem sokon múlt. A leadott több mint húszmillió szavazatból alig több mint 420 ezer billentette el a mérleg nyelvét Duda javára, aki végül 51,03 százalékot szerzett.
A PiS elnöke, a Lengyelországot a háttérből irányító Jaroslaw Kaczynski által az Európai Parlament padsoraiból hazahívott államfő öt éve 51,5 százalékkal győzte le a jobbközép Polgári Platform (PO) újrázni próbáló politikusát, Bronislaw Komorowskit, amivel akkor meglepetést okozott. Most viszont inkább az volt a meglepetés, hogy ilyen szoros küzdelemre került sor Rafal Trzaskowskival, Varsó PO-párti polgármesterével.
A járványban minden és mindennek az ellenkezője is lehet a lengyel elnökválasztással
A koronavírus-járvány politikai háborúhoz vezetett Lengyelországban arról, megtartsák-e a vasárnapi elnökválasztást, és ha mégsem, akkor mennyi időre, s milyen módon halasszák el.
Öt éve sem Duda, sem Komorowski – aki előzőleg, 2010-ben Kaczynskit verte meg meggyőző fölénnyel – nem tudott még a közelébe sem kerülni a kilencmillió szavazatnak, míg most mindkét jelölt tízmilliónál többet gyűjtött be. A vasárnapi választási részvétel pedig csak hajszállal maradt el az 1995-ös elnökválasztásétól, ami máig élő 1989 utáni rekordot, valamint korszakos csatát hozott. A Lengyel Egyesült Munkáspárt egykori kormányában az ifjúsági és sportminiszteri posztot betöltő Aleksander Kwasniewski – a posztkommunisták visszatérését megpecsételve – akkor győzte le a rendszerváltás emblematikus alakjának tartott, ám államfőként ellentmondásos egykori Szolidaritás-vezért, Lech Walesát.
Most is korszakos csatáról beszéltek azok, akik úgy vélték, a fiatalok, a városlakók és a magasabban képzettek között népszerű, az északi és nyugati vajdaságokban erős Trzaskowski tudja megakadályozni az illiberális állam továbbépítését, amiben Kaczynski – aki már ellenzékben kifejezte azt a vágyát, hogy lesz még Varsóban Budapest – Orbán Viktor tervrajzát követi.
Nem véletlen, hogy Szijjártó Péter magyar külügyminiszter a Facebook-oldalán így gratulált Dudának: