Jan-Werner Müller: Az autokraták a közösségi oldalakon is fenyegetik a sajtószabadságot
A Princeton Egyetem professzora szerint a véleményszabadság védelmében elkerülhetetlen a Facebook és társai szabályozása, hogy ezeket a tekintélyuralmi rezsimek ne használhassák az emberek befolyásolására.
A szabad sajtóval szemben az első számú fenyegetést az autoriter rezsimek jelentik, amelyek a járvány során még rá is erősítettek, nehogy kedvezőtlen jelentések lássanak napvilágot a fő politikai korifeusokról. Ezt Jan-Werner Müller írja a Project Syndicate vezető anyagaként megjelent cikkében, a Sajtószabadság Napja alkalmából. A Princeton Egyetem politológiaprofesszora Magyarországot veszi a legkézenfekvőbb példaként.
Az Orbán-kormány egy év alatt 3 helyett esett vissza a Riporterek Határok Nélkül listáján, a hatalom büntetést helyezett kilátásba a szerkesztőségek ellen, ha azok „gátolják” a küzdelmet a Covid-19 ellen. Az ápolószemélyzet sehol sem nyilatkozhat független újságíróknak. De a tekintélyuralmi kormányok kevésbé szembeötlő technikákat is bevetnek a média sokszínűsége ellen – írja Müller.