Még az Orbán-kormánytól is meglepően bátor húzás lett volna, ha választás előtt egy évvel nekiáll átszabni a kórházi ellátórendszert a nagy ellátások központosításával, a kisvárosi kórházak átalakításával, az ágyak átcsoportosításával.
Ez ugyanis a legnehezebben eladható történet: megmagyarázni a választónak, hogy az ellátás javul, cserébe viszont már nem elég a két sarokra lévő kórházba mennie, utaznia kell 20-40 kilométert, hogy megműtsék.
Ez következett abból a levélből, amelyet az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) jegyez. Annak első pontja, hogy egy gazdaságosabban működő ellátórendszert a betegbiztonság sérelme nélkül kell létrehozni, illetve hogy a műtétes szakmák koncentrálása is elengedhetetlen, hiszen az olyan nagyságú humánerőforrást igényel, amelyet gazdaságosan nem lehet biztosítani annyi helyen, mint most.
A városi kórházak átalakítási terve a legrészletesebb a négyoldalas levélben. Aszerint a városi kórházak legfőbb feladata a "lakosságközeli ellátások" működtetése. 0-24 órás betegfogadó helyek lehetnének (alapellátási ügyelet vagy/és mentőállomás segítségével), de alapvetően inkább járóbeteg-szakellátást adnának, egynapos sebészettel, valamint a krónikus ellátás és szakápolási tevékenység maradna ott.