Az ellenzék "sztorija" egyelőre népszerűsége csökkenése
Elfogyott az előválasztási lendület, a szavazók érdeklődése is alábbhagyni látszik, több elemző szerint az ellenzéki szövetség nagyobb aktivitással, jó témák felvetésével tudná lelkesíteni támogatóit, a Fudan-népszavazás valószínűleg nem ilyen. Több ellenzéki politikus is azt mondja, nagyobb sebességbe kellene kapcsolni, mások szerint gondosan fel kel készülni, nincsenek elkésve. Sok idő nincs már hátra, az ellenzék várakozásai szerint Áder János köztársasági elnök április 3-ra írhatja ki az országgyűlési választást.
Nagy arculcsapás lehetett az ellenzéki párok számára azzal szembesülni, hogy az eddigi szoros állás a Fidesszel a múlté lehet. A 444.hu-n megjelent, a cikk szerint a kampányközpont által rendelt kutatás szerint ugyanis
- a Fidesz 46,
- a közös ellenzéki lista 32 százalékon áll,
a Mi Hazánk bejutna a parlamentbe 5 százalékkal, a Kétfarkú Kutya Párt épp kimaradna néggyel. A fennmaradó 12 százalék nem árulta el, kire szavaz, vagy nem megy választani. Összességében az emberek 52 százaléka akarja, hogy maradjon az Orbán-kormány, míg csak 43 százalék váltaná le.
A cikkben nem írták le, hogy melyik intézet készítette a kutatást, több forrásunk a számok alapján a Jobbikhoz közeli Iránytű Intézetet tippelte meg (ezt Kunhalmi Ágnes MSZP-s társelnök csütörtök este meg is erősítette az ATV-ben), bár több politikus azt mondta, ők nem tudnak erről a kutatásról, illetve volt, aki szerint egyáltalán nem is kell törődni ezekkel.
Az Intézet ügyvezetője, Ember Zoltán Levente a hvg360-nak csütörtök délelőtt nem erősítette meg, hogy náluk készült a felmérés. Azt mondta, az elmúlt egy hónapban több 1000 fős kutatást is végeztek, és amelyben csak "alvállalkozóként" vesznek részt - vagyis nem ők értékelik ki a számokat -, arról amúgy sem nyilatkozna.
Annyit mindenesetre ő is lát, hogy
az előválasztás után az ellenzék gyengült, a Fidesz viszont erősödött.
Zaránd Péter kampányfőnök a cikkben megjelent számokat nem akarta kommentálni, Simon András, a központi kommunikáció vezetője pedig megkeresésünkre azt írta, "ez nem egy kutatás volt, ilyen kutatás nem létezik. Kutatás a nyilvánosság előtt közzétett, intézeti névvel validált anyag, a többi csak ködszurkálás."
Visszakérdezésünkre közölte, "egy újságcikkben hivatkozott néhány adat nem kutatás", arra a felvetésünkre viszont már nem válaszolt, hogy egy belső mérés általában nem jelenik meg nyilvánosan, de a számok attól még léteznek.