Nem hajlandó elárulni az Európai Bizottság, hogy mennyiért vette a Covid-vakcinákat a Pfizertől

5 perc

2023.07.21. 12:00

Tízmilliószámra dobják ki a koronavírus elleni lejárt vakcinákat az EU-ban, melyek jó részét aranyáron vették a járvány tombolása idején. A Pfizerrel kötött gigaszerződést pedig továbbra is titok övezi.

Most éppen a szezonális influenza ellen ősszel induló oltási kampányban bíznak az európai kormányok és egészségügyi intézmények, hogy a magukat biztonságban tudni akarók majd a koronavírus ellen is védekezni akarnak, s akkor talán kérnek a hűtőkamrákban őrzött drága vakcinákból. A pandémia tetőfokán az oltóanyag ritka kinccsé vált azokban a fejlett országokban, amelyek senkivel sem akartak osztozni rajta, most viszont nem tudnak mit kezdeni az aranyáron felhalmozott tartalékokkal. Különösen, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) május elején, több mint három év után megszüntette a koronavírusra vonatkozó nemzetközi közegészségügyi veszélyhelyzetet.

Embereken kezdik el kipróbálni az új védőoltást, ami minden influenzavírustól megvédhet

Az Egyesült Államokban hamarosan ötven önkéntes bevonásával indulhat meg a vizsgálat, amely során egy univerzális, influenza elleni védőoltás hatékonyságát próbálják ki.

A mérlegben szereplő fertőzöttek (több mint 767 millió) és halottak (csaknem 7 millió) száma ismert, ahogy a WHO-nak arról is van összesítése, hogy

5,58 milliárd ember legalább egy oltást kapott, és világszerte 13,5 milliárd adagot adtak be.

Azt viszont mindenütt kisebb-nagyobb titkolózás övezi, hogy mennyi vakcina maradt tartalékban, s mekkora mennyiségre szól olyan megrendelés, aminek feladását sok helyütt már megbánták.