szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államokban hamarosan ötven önkéntes bevonásával indulhat meg a vizsgálat, amely során egy univerzális, influenza elleni védőoltás hatékonyságát próbálják ki.

A koronavírus elleni mRNS-alapú vakcina után most azon versengenek a világ kutatóhelyei, hogy melyiknek sikerül először piacra dobnia a szintén mRNS-alapú univerzális influenzavakcinát. Az egyik amerikai kutatóhely eggyel közelebb került a célhoz: a Nemzeti Allergia és Fertőző Betegségek Intézetének vakcinakutató központja bejelentette, hogy megkezdi az említett védőoltás klinikai próbáját – írja az Interesting Engineering. Ehhez toboroznak most önkénteseket a Duke Egyetem kutatói.

Az 1. fázisú vizsgálat a jelenleg 1ssF-3928 mRNS-LNP néven ismert kísérleti vakcina hatékonyságát, valamint az általa kiváltott immunválaszt fogja értékelni. A kísérletben ötven egészséges, 18 és 49 év közötti önkéntes vesz majd részt.

Túry Gergely

A jelentkezőket három csoportja osztják be: lesznek, akik 10, lesznek, akik 25, és lesznek, akik 50 mikrogramm oltóanyagot kapnak majd. Mindez segít a kutatóknak abban, hogy megtudják, melyik dózis a legjobb az ember számára. Miután ezt kiderítették, további 10 embert már ezzel a dózissal oltanak majd be. A résztvevők egy évvel az oltás után újabb vizsgálaton esnek majd át, hogy kiderüjön, rövid és hosszú távon mennyire biztonságos a készítmény.

Az univerzális vakcina kifejlesztésére a különböző influenzatörzsek szezonális megjelenése miatt van szükség. A szezon előtt a szakembereknek meg kell jósolniuk, hogy melyik törzsek lehetnek majd a legfertőzőbbek, majd ezek közül hármat-négyet kell kiválasztani, amelyek ellen lesz majd védőoltás.

128-szor jobb mRNS-vakcinát tervezett a koronavírus ellen a mesterséges intelligencia

A kínai Baidu Research amerikai kutatói egy olyan mesterséges intelligenciát alkottak meg, ami néhány perc leforgása alatt egy, az eddiginél hatékonyabb mRNS-vakcinát képes megtervezni.

Ez a folyamat nemcsak idő- és pénzigényes, de ha a vírus mutálódik, akkor a vakcinák hatékonysága is csökken. A problémát orvosolhatná egy univerzális vakcina, ami képes lenne megvédeni az embert a különböző változatoktól, miközben hosszabb védelmet is biztosítana.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!