Révész Sándor: Ha Magyar Péter a köztársaság népéhez kíván szólni, felejtse el a „mimagyarokat”
Aki a Köztársaságot akarja visszaszerezni, az nem azonosíthatja Gyurcsányt Orbánnal, és nem akarhatja, hogy a demokratikus jogállamban élni akaró magyarok ne legyenek ellenségei a demokratikus jogállam elpusztítására törő magyaroknak, írja szerzőnk. Vélemény.
Magyar Péter viszonyult Gyurcsány Ferenchez. Gyurcsány Ferenc viszonyult Magyar Péterhez. A politizáló polgárnak viszonyulnia kell mindkettőhöz.
Viszonyulok.
Gyurcsány szembeállítja Magyar Pétert azokkal, akik „történelmi gyalázatnak tekintik Orbán kormányzását, akik azzal egy percre sem alkudtak meg.”
Ha történelmi gyalázatnak nevezzük – és nevezhessük bízvást – azt a kormányzást, amely a jogállam elpusztítására, a politikai pluralizmus felszámolására, az emberi és politikai jogok elsorvasztására, az államhatalom korlátainak lebontására tör, akkor nem csupán Orbán hatalomgyakorlása történelmi gyalázat, hanem Kádár Jánosé is, hogy ne hátráljunk messzebbre a magyar történelemben.
Gyurcsány Ferenc egykori és mostani párttársai egy részével együtt aktivistája volt a Kádár-rendszer történelmi gyalázatának. Miként Horn Gyula, Medgyessy Péter és a vele együtt kormányzók, valamint a mostani ellenzéki pártok kédereinek egy része is. A rendszerváltásban részt vevők között nagyon kevesen voltak, akik „egy percre sem alkudtak meg” a rendszerváltás előtti „történemi gyalázattal”. Nemhogy Gyurcsány, de a demokratikus ellenzék élvonalába tartozók többsége sem mondhatta ezt el magáról. Antall József sem. Az ötvenhatosok között sokan nem is Kádár, hanem Rákosi híveiként kezdték közéleti pályájukat.