Nemzetközi lapszemle: Kamala Harris külpolitikája Izrael kérdésében jelentősen eltérhet az elnökétől

4 perc

2024.09.08. 08:00

Joe Biden a hidegháborúban, Kamala Harris jóval utána szocializálódott – egy sor fontos kérdésben gondolkoznak ugyan hasonlóan, mégis más az álláspontjuk.

Independent

Tony Blair attól tart, hogy háború felé sodródik a világ, főleg az amerikai-kínai ellentétek, valamint az illúziókat hajszoló Putyin és az ukrajnai háború miatt. A lap főszerkesztőjének adott interjúban a volt kormányfő hangsúlyozta, hogy pont ezért a Nyugatnak szilárdan ki kell tartania Kijev mellett. Az orosz elnök kitartóan hisz abban, hogy tovább bírja, mint a demokráciák, és hogy utóbbiakból hiányzik a kitartás. Meg kell mutatni neki, hogy téved.

Blair nem gondolja, hogy Washington, illetve Peking tudatosan törekszik a viszályra. Hszi Csin-pingnek alapvető érdeke a stabilitás. Moszkva ezt rúgta fel az Ukrajna ellen indított invázióval. Azonban nyugtalanító a tajvani gócpont is, mert amit Oroszország Európában művel, az bajt okozhat Ázsiában is.

Úgy véli, hogy az évszázad közepére három szuperhatalom lesz: az Egyesült Államok, Kína és India. Kiemelte, hogy a helyzet csillapítására együtt kell működni még az olyan, ellentmondásos vezetőkkel is, mint Donald Trump.

A Brexitet hatalmas tévedésnek nevezte, hozzátéve, hogy Boris Johnson annak idején azt ígérte: a kilépéssel kézbe veszi a bevándorlást, ám csupán annyi történt, hogy az európai vendégmunkások helyét afrikaiak és ázsiaiak vették át. Két éve a bevándorlók száma már 764 ezerre ugrott. Az újonnan érkezők hozzák a családtagjaikat is.

Szerinte munkáspárti utódjának, Keir Starmernek sürgősen meg kell javítania a kapcsolatokat az EU-val, mert az Egyesült Királyság meggyengült a kiválással. A toryk évtizedek óta nem tapasztalt bizonytalanságot idéztek elő. A “tatcherizmust” lesilányították egyfajta nacionalizmussá az igen heves euroszkeptikus beállítottsággal.