Toleranciaablakaink – Érzelemszabályozás és megküzdés
Ahhoz, hogy harmonikusan éljük az életünket, elengedhetetlen, hogy megfelelően tudjuk szabályozni az érzelmeinket. Jó hír, hogy e készség tanulható, fejleszthető.
Érzelmeink belső iránytűként szolgálnak. Tájékoztatnak arról, hogy számunkra egy adott helyzet milyen minőségű: pozitív (kellemes, örömteli, szórakoztató stb.) vagy negatív, (fájdalmas, félelmetes, megterhelő stb.). Ennek megfelelően motiválnak: az állapot fenntartására, fokozására vagy épp megszüntetésére, elkerülésére késztetnek, azaz hatással vannak aktivációs szintünkre. Megjelenésük vegetatív idegrendszeri változásokkal jár, ezért az érzelmeket minden esetben testi érzetek is kísérik. Idézzük fel, milyen testérzetek jelennek meg, amikor például szorongunk, félünk. Sokunknál az első jel a szorító gyomor vagy a tarkófeszülés, de lehet, hogy izzadni kezd a tenyerünk.
Bizonyos életkortól az érzelmekhez gondolatok is kapcsolódnak, önmagunkkal vagy a helyzettel összefüggésben. Sikeres megküzdéskor, öröm átélésekor egészen más gondolatokat társítunk egy-egy szituációhoz, mint kudarc esetén.
Az érzelmek komplex, belső folyamatok, szerepük elengedhetetlen ahhoz, hogy jól orientálódjunk a világban, közelebb kerüljünk céljaink eléréséhez, és kielégítő kapcsolatokat hozzunk létre. Ezért is fontos, hogy pontosan észleljük és megtanuljuk kompetensen kezelni az érzelmeinket. Ezt a készséget nevezzük érzelemszabályozásnak.