Abraham Lincoln meleg volt, és akkor mi van?
Szia Balázs, ráérsz most?
– Szia Balázs, ráérsz most?
– Persze, mondjad.
– Most írtak fentről, hogy legyen valami nálunk is a faszfogdosásról.
– És ezt most rám akarod sózni?
– Figyelj, azt mondtad ráérsz, ez meg most kell, lesz a Tényekben is, a papucsok már rárepültek. Nem kell, hogy hosszú legyen, csak legyen meg nálunk is, mert kérték.
– Jól van, baszdmeg, összerakom. Mit kértek pontosan, mi legyen benne?
– Ripostot nézd meg, arra tudsz hivatkozni. A lényeg, hogy markolászott, az legyen. A markolászás.
– Matatott, igazított, mogyorózott. Értem.
A magyar egyetemes sajtótörténet újabb kisbetűs fejezete után üdvözlöm a kedves olvasókat a Világ elvitelre hírlevél legfrissebb kiadásában. Hetedik alkalommal gyűlünk itt össze, hogy rendezzük végre közös dolgainkat. Szép az idő, igyanak pét-nat-ot, például ezt, nagyon finom. Hovatovább: elérnek e-mail-en (babel@hvg.hu), ha valami nem tetszik, és akkor is, ha de. Csapjunk a lecsóba! (Ennek az idióta szófordulatnak az eredetére várom a megfejtéseket e-mailen.)
Egy matracon Abraham Lincolnnal
In the early 1830s, while working at a general store in Illinois, Lincoln shared a cot with William Greene, his co-worker, for 18 months. The bed was cosy: in a suggestive letter, Greene remarked that Lincoln’s “thighs were as perfect as a human being could be”. In 1837 Lincoln moved to Springfield to practise law and met Joshua Speed. They shared a bed for four years. “No two men were ever more intimate,” is how Speed summarised their relationship.
(…)
When Speed returned to Kentucky in 1841, Lincoln became depressed. He wrote: “I am now the most miserable man living. If what I feel were equally distributed to the whole human family, there would not be one cheerful face on the earth.” The two men continued to exchange letters sharing their fears of marriage and women.
Lincoln’s aversion to women was remarked on. He “never took much interest in the girls,” Sarah Bush Lincoln, his stepmother, said. Marriage was helpful for public office, though, and Lincoln married Mary Todd in 1842. Lincoln had often signed his letters to Speed “yours forever”, but never missives to his wife.
Abraham Lincoln valószínűleg meleg volt. A téma kutatói nem most kezdtek el erről beszélni, már egy 1926-os életrajz is említést tesz Lincoln feltételezett homoszexualitásáról. De Amerikában épp dúl a kulturkampf (bár szerintem kezd alábbhagyni, pár évvel ezelőtthöz képest biztosan), és ebben a kifeszített helyzetben előbb-utóbb muszáj volt előkerülnie Lincoln szexuális orientációjának is. Lincolnt mindkét oldal félistenként tiszteli, könnyű amellett érvelni, hogy az egyik, vagy egyenesen a legnagyobb amerikai elnök volt, egy polgárháború lemenedzselése sok plusz pontot ér ebben a versenyben. Egy új dokumentumfilm, a Lover of Men ezt a témát járja körbe, az idézetek a filmről szóló Economist cikkből származnak.
A bizonyítékok megbízhatóak, és új tudományos konszenzus is formálódik történészek körében, ami szerint Lincoln bizony meleg volt, de legalábbis voltak fiúi. Az, hogy a tudományos konszenzus változik, természetes dolog. Nemrég azt mondta nekem egy régész, hogy szerinte az, amit az iskolában tanítanak történelemből, nagyjából 15-20 évvel le van maradva a tudomány jelenlegi állásától, egyszerűen mert a rendszer úgy működik, hogy első sorban a tudóstársaknak kell az új ismereteket átadni, és csak utána jön a nagyérdemű.
Jó, de miért fontos, hogy Lincoln meleg volt? Nem tudom, hogy fontos-e, valószínűleg inkább nem, mint igen. De biztosan érdekes, egyrészt, mert mesél a 19. századi Amerika szexualitás érzékeléséről (az, hogy Lincoln férfiakkal aludt egy ágyban, önmagában még egyáltalán nem volt különleges a korban, az már annál inkább, hogy megengedhette volna magának, hogy elköltözzön, mégis maradt a közös matracon), és még annál is többet a 21. századi Amerikáról.
Hiszen egy ilyen tudományos felfedezés nyilván kettéosztja az amerikai társadalmat. Erős szélsőségek vannak mindkét oldalon, pollllllarizáció, ahogy az angol mondja, ugye, amitől már a tényekben sem tudunk megegyezni, véleményekre pedig senki nem kiváncsi. Nehéz viszont úgy országot csinálni, ha már a tényekben sem értünk egyet. Bár valószínűleg ennek a polarizációnak a gerjesztői nem is akarnak országot csinálni, soha nem is csináltak (lásd a hatodik Világ elvitelre hírlevelet: És, te hajlandó lennél meghalni a hazádért?), csak a legnagyobbat akarják szarni a közös asztalra.
Egyébként meg Kölcsey is valószínűleg meleg volt, mi meg erről nem beszélünk, pedig a Szemere Pálnak írt levelei elég egyértelműek. A magyar himnuszt és a magyar Alaptörvényt is meleg ember írta. Ezt nektek, lipsik.