Amerika megosztottabb, mint valaha – arccal az amerikai elnökválasztás felé a világsajtó

Egy nappal az amerikai elnökválasztás előtt természetesen ez az esemény áll a nemzetközi sajtó fókuszában. Ezzel foglalkozik a Bloomberg mellett a többi közt a Die Welt, a Washington Post és a Spiegel is. Utóbbinak az a Richard Haas nyilatkozott, aki Jimmy Carter, Ronald Reagan, valamint a két Bush mellett is dolgozott tanácsadóként. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.

  • hvg360 hvg360
Amerika megosztottabb, mint valaha – arccal az amerikai elnökválasztás felé a világsajtó

Trump visszatért

2025 januárjában iktatják be az Egesült Államok 47. elnökének Donald Trumpot, miután a novemberi választáson legyőzte a demokrata Kamala Harrist. Trump máris borzolja a kedélyeket kétes hírű jelöltjeivel, miközben még számos eljárás van ellene folyamatban. De még izgalmasabb, hogy milyen hatással lesz a második Trump-ciklus a világra, a globális biztonságra, gazdaságra - és persze Magyarországra.

Bloomberg

Az európai szélsőjobbnak megvan a menetrendje abban a világban, amelyben Donald Trump győz, és az irányzat sikereket is arat, Magyarországtól Olaszországig, ám annyi árnyalatot képvisel, hogy az akadályozza hatását. Ez az összegzése annak az összeállításnak, amelyet a hírügynökség három munkatársa készített, megvizsgálva nagyjából két tucat populista párt választási szereplését az eltelt 20 évben.

Úgy értékelik, hogy a volt elnök ahhoz a politikusi gárdához tartozik, amely behozta a közélet főáramába a szélsőjobbos retorikát, illetve felfogást. Ez a típus jellemzően konzervatív értékeket vall és keményen elutasítja a bevándorlást. Ideológiai szolidaritást tapasztalni Trump és az európai szélsőségesek között.

Példa rá, hogy az irányzat két legsikeresebb vezetője közül Orbán Viktor jó kívánságait fejezte ki neki a holnapi megmérettetéshez, Giorgia Meloni olasz kormányfő pedig Elon Muskon keresztül igyekszik utat találni hozzá. A szerzők megjegyzik, hogy a Fidesz megszerezte a törvényhozás ellenőrzését és így képes tartósan átformálni az országot.

Végh Zsuzsa a Német Marshall Alapítványtól azt mondja, hogy ennek nem okvetlenül kell mindenütt így lennie, csak az intézményeknek, a politikusoknak és a civileknek fel kell ismerniük: itt nem ad hoc veszélyről van szó, hanem sokszor nagyon is módszeres a támadás a demokrácia ellen.