Ki tölti ki a hatalmi űrt? Mekkora a káosz esélye? – a szíriai helyzetet elemzi a világsajtó
A Financial Timestól a Guardianen, a Wall Street Journalon és az Economiston át a Die Zeitig gyakorlatilag a teljes világsajtó tárgyalja a Szíriában zajló eseményeket. Számos a kérdés, annál is több a bizonytalanság. Kik veszik át az irányítást? Léphet-e rosszabb az elmenekült Asszad helyére? Lehetséges-e békés átmenet? Mennyire Oroszország kudarca az, ami történt? Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Financial Times
A vezércikk úgy köszönti a szír fordulatot, hogy végre vége lett egy brutális dinasztiának a Közel-Keleten. Ám a nehéz sorsú nemzet a reményen túl félelemmel is kénytelen szembenézni, habár egyelőre ünnepelnek mindazok a százezrek, akiknek a hozzátartozóit a rezsim megölte, megcsonkította, bebörtönözte vagy eltüntette.
Vízválasztó ez a régióban, hiszen az ország idáig Oroszország és Irán legfőbb szövetségesének számított. Ám most eltolódik a hatalmi egyensúly, Teherán még inkább meggyengül, Moszkva befolyása csökken. Október 7. óta újra keverték a politikai kártyákat, régi bizonyosságok már egyáltalán nem érvényesek. De hogy merre vezet a kibontakozás, azt nem látni.
Asszad elűzésének egyetlen nyilvánvaló nyertese van: Törökország. Az öböl-menti szunnita államok, akárcsak Izrael nincsenek oda a lehetőségtől, hogy iszlám vezetésű kormány alakul Damaszkuszban. A lázadók mindenesetre kinyitották a tömlöcöket, rengeteg család kapta vissza szeretteit. A több mint 5 millió menekült közül sokan bíznak a hazatérésben.
De hogy mi lesz, az csakis az HTS-en múlik. Sokan tartanak attól, hogy megtorlásba kezd, illetve vallási diktatúrát vezet be. Az ország előtt két út áll: vagy újrakezdődik a polgárháború, ám akkor az állam működésképtelenné válik és szétesik. A másik a stabilizáció, ehhez Törökországnak és talán Katarnak hatnia kell al-Dzsolanira. Mert olyan, polgári kormány szükséges, amely tükrözi a szírek vallási sokszínűségét.
Itt az idő, hogy a Nyugat segítsen talpra állni Szíriának.