SSI Schäfer
SSI Schäfer
Tetszett a cikk?

A különféle fagyasztott árucikkek iránti egyre növekvő keresletet csak a legmodernebb logisztikai és ipari megoldásokkal lehet kielégíteni.

A 2020-ban kitört koronavírus-világjárvány többek között az élelmiszer-termelés és -fogyasztás világát is a feje tetejére állította. A világszerte a lakásaikba zárt emberek ugyanis elkezdtek hosszabb távra tervezni, aminek következményeként jelentősen megugrott a mélyhűtött, fagyasztott termékek iránti kereslet. A Fortune Business Insights 2022-es piackutatása szerint például az Egyesült Államokban 21 százalékkal ugrott meg az ilyen árucikkek forgalma, de valószínűsíthető, hogy hasonló trendet lehetett megfigyelni globálisan is.

Ez egyébként a szektorban tevékenykedő cégek számára óriási bevételt eredményezett: az amerikai Food Industry Association adatai szerint például csak a tengerentúli országban több mint 65 milliárd dollárnyi forgalmat generáltak a fagyasztott termékek 2020-ban. A trend pedig azóta is folytatódik: a Fortune Business Insights prognózisa szerint a mélyhűtött áruk európai piaca 2022-ben 112,53 milliárd dollár bevételt hozott, egy évvel később, azaz tavaly ez már 116,7 milliárdra rúgott. A trend pedig megállíthatatlannak tűnik, 2032-ig legalábbis biztosnak látszik a növekedés. Emellett érdemes megemlíteni, hogy a különféle ipari szektorokban ma már elengedhetetlen a maximális hatékonyság: aki túl sokat pazarol, legyen szó termékről, nyersanyagról, vagy épp olyan erőforrásokról, mint az energia vagy a pénz, az lemarad a versenytársakkal folytatott küzdelemben.

Mindez azt is jelenti, hogy a hasonló árucikkeket forgalmazó cégeknek komoly logisztikai hátországra van szüksége, ami lehetővé teszi a mélyhűtött termékek megfelelő tárolását. Ez jóval összetettebb feladat, mint amilyennek elsőre gondolná a laikus, hiszen többről van szó, mint egy megfelelő hőmérsékletűre hűtött helyiségben feltornyozni az árukészletet.

Az SSI Schäfer a világ vezető moduláris raktári és logisztikai rendszereinek megoldásszállítójaként teljes körű raktári rendszereket kínál, nem csak a mélyhűtött árukat forgalmazó cégeknek. A hűtött termékek készáruraktárai – ahol a gyárakban előállított, szállításra kész árucikkeket tárolják, mielőtt azok az üzletekbe kerülnének – pedig a „hagyományos” raktári rendszerekhez képest komplexebbek, hiszen a gyors és hatékony ki- és betárolás, komissiózás, magasraktári működés mellett a megfelelő hűtést is biztosítani kell.

Az SSI Schäfer fejlett robotikai és rendszerirányítási megoldásaival olyan intelligens anyagáramlási koncepciót fejlesztett ki, amely magas fokú átláthatóságot biztosít, emellett azonban növeli a hatékonyságot és általánosan, a raktári szolgáltatások minőségét.

Az Exyz Orbiter típusú, úgynevezett szatellitkocsis teherkezelő egységek, amelyek a magasraktárakban felhalmozott raklapokat automatizáltan képesek megkeresni és a megfelelő helyre szállítani, vagy akár a szükséges raktári helyekre lepakolni a beérkező mélyhűtött készárut.

Mindez első blikkre nem tűnik különösebben bonyolultnak, azonban, ha melléteszünk pár statisztikát, mindjárt világossá válik, hogy milyen nagyságrendű infrastuktúráról van szó: egy élelmiszergyártó számára 15 hónapon keresztül épült meg az a magas csatornás tárolórendszer, amelynek öt, egyenként 93 méter hosszú folyosóján 11 állványszinten tárolják a raklapokat. Minden szinten az árucikkek elhelyezésére szolgáló 57 csatornát lehet létrehozni, amelyet öt SRM, azaz automata felrakógép szolgál ki. Bár a gépek akár mindkét oldalról képesek elhelyezni a termékeket és tartani a First-in-First-Out (FIFO) elvet, de az úgynevezett Last-In-First-Out (LIFO) elv szerinti működés is lehetséges. A szintén az SSI Schäfer által fejlesztett WAMAS raktárirányítási rendszer pedig elejét veszi a batchek összekavarodásának.

Ennek köszönhetően akár egyszerre mindkét „anyagáram” működhet, azaz, a betárolási és kitárolási folyamatok akár párhuzamosan is futhatnak. Ezzel akár 100 raklap befogadóképességű gravitációs csatornák kiépítése is lehetséges, amelyek akár 3 teherautónyi úgynevezett puffert képesek sorba rendezni, külső beavatkozás nélkül. Ez jelentősen megnöveli a hatékonyságot, a kamionok érkezésekor ugyanis már készen áll a rakomány, nem kell annak összeválogatásával foglalkozni.

Az akár -30 Celsius fokra hűtött raktárakban azonban nem csak a hőmérsékletet kell biztosítani. A mélyhűtött árucikkek ugyanis kifejezetten érzékenyek a tűzkárra, így, ha esetleg tűz ütne ki, gyorsan kell cselekedni, hiszen itt a hőmérséklet emelkedése is elég lehet ahhoz, hogy a termékek tönkremenjenek. Ez ellen az SSI Schäfer szakemberei az úgynevezett oxyredukciós tűzmegelőző rendszert alkalmazzák, amely az oxigénkoncentráció szabályozásával előzi meg a tűz kialakulását. Azaz, ha fennáll a gyulladás veszélye, az ORT-rendszer csökkenti az oxigénszintet az automatizált raktárhelyiségben, ezzel elejét véve a lángoknak. Ez a hatékonyság és a biztonság mellett környezetkímélő is, mivel az ORT-rendszerek nem használnak sem vizet, sem más oltóanyagot sem.

Ahogy cikkünk elején említettük, napjainkban a hatékonyság kulcsfontosságú, az SSI Schäfer mélyhűtött raktárakhoz fejlesztett megoldásai pedig ezt teljes mértékben támogatják is: az automata raktározási rendszerek jelentősen csökkentik a munkaerőköltségeket és a hibák lehetőségét, és a mélyhűtött áru megfelelő hőmérsékleti zónán kívül eltöltött idejét, emellett, a vertikális állványszerkezeteknek köszönhetően maximalizált raktárterületet tesznek lehetővé, minimális alapterület felhasználásával. Az automatizált, emberi beavatkozást nem igénylő raktárak pedig így akár hétfőtől vasárnapig, 4 műszakban is képesek a működésre.



A tartalom az SSI Schäfer megbízásából, a HVG BrandLab közreműködésével jött létre, a cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.