
Interjúztatnod kell? Így segíthetsz a HR-esnek kiválasztani az új kollégát
Az álláskeresők egyre gyakrabban mennek keresztül szakértői interjúkon is a többlépcsős kiválasztási folyamat során. Ezeken az interjúkon a jelentkező gyakran nem kap valódi kérdéseket, ezért fel kell készülnünk arra, hogy kérdések nélkül is be tudjuk mutatni magunkat, illetve, hogy mi is tudjuk beszéltetni a kollégákat.
A szakértői interjún olyan munkatársakat is bevonnak a kiválasztásba, akik közvetlenül nincsenek hatással a döntésre, de tapasztalatukkal jelentősen hozzájárulnak a kiválasztás sikeréhez. A cégek akkor folyamodnak ehhez a módszerhez, ha a munkakör sajátossága révén a leendő dolgozónak több belső munkatárssal, felettessel, ügyféllel kell kapcsolatban állnia.
Ráadásként így árnyaltabb képet kaphatnak a jelölt felkészültségéről, hiszen több helyről járják körbe a kiválasztás folyamatát, és később a leendő munkatárs is könnyebben tud majd beilleszkedni.
Az interjúkat általában több rangidős pozícióban lévő munkatárs vezeti. Leginkább a kiválasztási folyamat harmadik szakaszában találkozhatunk ezzel az interjúfajtával, miután már beszéltük a HR-essel. Továbbjutásunk a bizonyítéka annak, hogy a HR-menedzser szinte biztos abban, hogy jól illeszkednénk a csapatba. A szakértői interjúval 100%-osan megbizonyosodhatnak erről, hiszen azokkal az emberekkel fogjuk szembetalálni magunkat, akikkel majd együtt fogunk dolgozni. Ha például egy projektmérnöki pozícióra pályáztunk, akkor az interjúztatónk valószínűleg szintén projektmérnök pozícióban dolgozik. A szakértői interjúk célja tehát az, hogy kiderüljön, jó csapatjátékosak vagyunk-e, ezért a marketinges szakmákban, a logisztikai területeken, de számos más munkakörben is találkozhatunk ezzel az interjútípussal.
Álláskeresői szempontból ezek az interjúk néha picit ijesztőek. Hiszen ahhoz már hozzá vagyunk szokva, hogy HR-menedzserekkel, fejvadászokkal beszéljünk, de ahhoz kevésbé, hogy a leendő kollégáink interjúztassanak minket. Vagy mi őket. A Recruiter tanácsai segíthetnek abban, hogy jól vegyük az akadályokat.
Beszéltesd a kollégákat
A titok az, hogy vedd át az irányítást az interjú felett, és kérdezd meg a testületet arról, hogyan lehetsz sikeres a munkában, és milyen tulajdonságokat szeretnének látni egy munkatársban. Beszéltesd őket, és bizonyosodj meg afelől, hogy minden egyes csapattag szót kapott. Minél többet beszélnek, annál többre fognak értékelni téged. Használd az összegyűjtött információkat arra, hogy példákkal bizonyítsd be, mennyire megfelelsz az elvárásaiknak.
Tudd meg, hogy segítheted a csapatot
Kezelj mindenkit az adott munkaterület szakértőjeként, és figyelj arra, hogyan tudsz nekik segíteni. Segítőkész emberekkel szeretünk együtt dolgozni, és nem olyanokkal, akik megmondják, mit kell csinálnunk, és úgy tűntetik fel magukat, mintha mindenben szakértők lennének.
Kezeld úgy a helyzetet, mintha egy átlagos interjú lenne
Vagyis a leendő kollégákat legalább olyan fontosnak kell tekintened, mint a HR-menedzsert vagy az ügyvezető igazgatót. Az itt résztvevő kollégák általában megbízható tagjai a HR-es csapatának, ezért a rólad alkotott véleményük értékes a döntéshozás folyamán. Legyél felkészülve, és próbálj összhangot teremteni. Tekints az interjúra olyan lehetőségként, ahol többet megtudhatsz a munkakörről és a cégről. Ugyanis gyakran sokkal őszintébb és hitelesebb véleményeket kaphatsz a kollégáktól, mint a vezetőktől vagy a HR-esektől.
Építs ki bajtársiasságot a kollégákkal
Lehet, hogy velük fogsz dolgozni a jövőben, és a barátság épp most kezdődik el köztetek. Amellett, hogy megválaszolod a tipikus interjúkérdéseket, próbálj találni valami olyan közös témát, amiről beszélgethettek. Ez lehetővé teszi, hogy egyfajta bajtársiasságot építhess ki velük, amely aztán meghatározhatja az interjú további részének hangulatát is. Ez a kapcsolat abban is segíthet, hogy elnyerd az interjúztatók támogatását, hiszen nekik jelentős beleszólásuk van abba, hogy megkapod-e a munkát vagy sem.
Légy felkészülve arra, hogy kérdéseket tegyél fel
A HR-menedszer ismeri a munkaköri leírást, az álláshirdetést, de a melletted ülő leendő kolléga tudja csak igazán, mivel jár valójában a feladat. Gondolkodj a potenciális kollégák szemszögéből, amikor megválaszolod a kérdéseket. Ők azt akarják tudni, képes leszel-e értéket vinni a csapatmunkába, ezért biztosítsd őket arról, hogy a te készségeid kiegészítik az övéket. Készülj fel előre, milyen kérdéseket fogsz feltenni nekik, és emlékezz arra, hogy te is interjúztatod őket. Találd ki, hogy a munkád hogyan fogja támogatni őket, kérdezd meg milyen dolgokban fogtok együttműködni, illetve hogy szerintük mi a legnagyobb kihívás a munkában. Betekintést adhatnak neked a cégkultúrába, a munka-magánélet egyensúlyába és a „kávészünetek” milyenségébe is. Kérdezd meg őket, mióta vannak az adott cégnél, és miért szeretnek itt dolgozni. Lehet, meglepő válaszokat adnak majd.
Szerezz visszacsatolást mindenkitől
Kérdezz konkrét kérdéseket az interjúztatótól, majd tedd fel átfogalmazva, más oldalról megközelítve ugyanazt a kérdést egy másiknak, hogy minél több információt szerezz a szervezetről. Például, ha meg akarod tudni, milyen a vállalati kultúra, akkor felteheted a következő kérdést: „Milyen gyakran vesz rész a csapat szociális/társadalmi tevékenységekben?”. Aztán a következő csapattagnak így fogalmazhatod át a kérdést: „A cég támogatja a csapatkirándulásokat vagy az önkéntes tevékenységet?”
Ne légy versenyző
Várhatóan meg kell majd osztanod, milyen munkákat végeztél eddig, de figyelj a hanghordozásodra és a megfogalmazásodra, hogy megbizonyosodhassanak afelől, nem fogod ezeket a tapasztalatokat, eredményeket arra használni, hogy versenyezz velük vagy kitúrd őket a pozíciójukból. Légy szerény, de magabiztos!
A Jobline oldalán több mint 4000 állásajánlat vár megbízható cégektől. Iratkozz fel Álláspostára is, hogy ne maradj le a legfrissebb nyitott pozíciókról>>
Az oldalon elhelyezett tartalom a Jobline.hu közreműködésével jött létre, amelynek előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.