szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Titokban kivették a szabálytalan projekteket az Európai Bizottságnak leadandó számlacsomagból. Közel 10 milliárd forintnyi uniós pénz úszott el, és – akárcsak az Elios-ügyben – itt is az adófizetők állták a cechet.

Tízmilliárd forintra rúgó uniós támogatást hagyott bebukni a kormány, miután kivette az Európai Bizottságnak beküldött végleges számlacsomag a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) innovációs, kutatás-fejlesztési keretének pont azt a részét, amelyből Rogán Antal feltalálótársai jelentős összegekhez jutottak – írj a 24.hu, amely szerint mindezt eltitkolták.

A lap emlékeztet, hogy 2012–2015 között több mint 900 millió forint vissza nem térítendő támogatást kapott a Profitrade 90 Kft. A cég tulajdonosa, Csík Balázs Rogán Antallal és Lengyel Csabával közösen védetett le MobilSign néven egy elektromos aláírási szabadalmat, amelynek továbbadott jogai után 2017 óta 1,3 milliárd forintot fizettek ki szabadalmi díjként Rogánnak, de a miniszter feltalálótársai is milliárdosok lettek.

A lappal az üggyel kapcsolatban az Európai Bizottság Kommunikációs Főigazgatósága azt közölte, hogy a jelzett programhoz (GOP-1.1.1-11-2012) kapcsolódó ismert szabálytalanságokat is levonták a 2007–2013-as programozási időszakra vonatkozóan. A 24.hu emlékeztet, hogy az ügyben az OLAF, az Európai Csalás Elleni Hivatal is vizsgálódott, aminek végén házkutatásokat is tartottak, és arra jutottak, hogy a jelzett programhoz kapcsolódóan közel 10 milliárd forintot súlyos visszaélések nyomán fizettek ki magyar cégeknek.

Különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettének gyanújával

a Fővárosi Főügyészség is vizsgálatot indított még 2018-ban, amely azóta is tart, de a lap szerint a NAV még nem jutott túl a felderítési szakaszon, és egyetlen gyanúsítottat sem hallgattak ki.

Pedig összesen 31 projekt és számos cég érintett – a két főszereplő a ME-Infokom Innovátor Nonprofit Kft. és a Pillar Európa Kutatási és Oktatási Nonprofit Kft. volt. Ezek azt a látszatot keltették, hogy vidéki telephelyen működnek, és ott dolgoznak alkalmazottjaik is (akik valójában Budapesten tették ezt), és ezt igazolandó több mint 3300 hamis, munkaszerződésekbe foglalt nyilatkozatot készítettek. Emellett mesterséges alvállalkozói láncok révén alkalmanként 400 százalékos túlárazással, trükkös irodabérléssel is növelték az elszámolható költségeket. Ezek között bukkant fel Rogán feltalálótársainak cége, amely 4 projekttel pályázott sikeresen. 

Az uniós hatóságok szerint az ilyen visszaélések esetében indokolt lenne a támogatások visszafizetése, de a kormány ezt rendre azzal védi ki, hogy az ilyen programokat vagy projekteket egyszerűen nem nyújtja be elszámolásra, hanem saját – pontosabban az adófizetők – zsebéből rendezi. Pont úgy, ahogy tette ezt annak idején Orbán Viktor veje, Tiborcz István cége, az Elios Innovatív Energetikai Zrt. ügyében is. A fideszes települések közvilágítási projektjein milliárdokat kaszáló vállalkozás esetében több mint 13 milliárd forintnyi uniós támogatást találtak szabálytalannak, amit meg kellett volna vonni, ha egyáltalán beadták volna elszámolásra. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!