Most Orbán kap koki után sallert: A civiltörvény ellen is perre megy a bizottság
A külföldről támogatott civil szervezetek ügyében is beperelte Magyarországot az Európai Bizottság.
A külföldről támogatott civil szervezetek ügyében is beperelte Magyarországot az Európai Bizottság.
Törvényi előírás hiányában az Országos Bírósági Hivatal (az OBH) értelmezése és iránymutatása szabályozza az elektronikus kapcsolattartást a budapesti bíróságokon a szabálysértési ügyekben. Csakhogy Handó Tünde hivatalának nem lenne joga a törvényalkotáshoz vagy -értelmezéshez, ez tehát alkotmánysértő – érvelnek ügyvédek, és erre hivatkozva készülnek megtámadni az így született döntéseket.
Gaudi-Nagy Tamás ügyfele jogellenesen készített felvételeket a perbe fogott rendőrök jogtanácsosairól az egyik 2006 őszi pernél.
Az Alkotmánybíróság elé kerül az ügy, és soron kívül el kell elbírálni a bírósági beadványt.
Több indítvány is van a civiltörvény ügyében, ezek közül az ellenzéki képviselőkét kezdik tárgyalni január 16-án.
Az Alkotmánybíróság formai kifogás mögé menekült.
Két történész találkozik a bíróságon. Azt mondja az egyik...
Egy helyi roma vezető 2013-ban nevezte jobbikosnak a romákat inzultáló focidrukkereket Konyáron, az Ab szerint a sajtó is hibázott.
Krausz Tamás történész nem sértette meg Szakály Sándor, a Veritas Történetkutató Intézet főigazgatójának emberi méltóságát annak ellenére sem, hogy bírálatában túlzások voltak, ezért az ezt kimondó bírói ítéletek nem sértik az alaptörvényt – állapította meg pénteken közzétett határozatában az Alkotmánybíróság.
Az Országgyűlés három és fél éve nem hajlandó dönteni a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség jogállásáról, miközben a saját maga hozta törvény szerint ezt 60 napon belül kellett volna megtennie – állapította meg az Alkotmánybíróság. Ez alkotmányos mulasztás, amelyet a szerdán közzétett határozat szerint 2018. március 31-éig pótolni kell.
A parabajnok szerint megsértették a tisztességes eljáráshoz és ítélethez való alkotmányos jogát. Jogászok viszont úgy látják, hogy nincs sok esélye a fellebbezésének az alkotmánybíróság előtt.
Véget vetett az Alkotmánybíróság annak a gyakorlatnak, hogy a hírvivőn, az újságírón „verjék le”, ha a politikusok hazudnak. A packázásnak azonban ezer módja maradt.
Az Alkotmánybíróság Schanda Balázs vezette öttagú tanácsa megsemmisítette a pedagógusminősítésről szóló kormányrendelet egy részét, mert „észszerű indok nélkül, tehát önkényesen” határozta meg egyes pedagógusok átsorolását.
A tisztességes tájékoztatás nem lehet jogsértő – mondta ki az Alkotmánybíróság.
A közügyekről szóló korrekt bírósági médiatudósítás a sajtószabadság védelme alatt áll. Akkor is, ha az érintett (volt) közszereplő megalázónak tartja.
Az Alkotmánybíróság kimondta, hogy bár az állam elég nagy szabadsággal határozhatja meg, hogy pontosan kinek mi jár, azért nem önkényesen.
A bírói függetlenséget és a jogorvoslati jogot is sérti Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnökének integritási szabályzata – állapította meg az Alkotmánybíróság. Ezért az elvben a bírósági korrupció kivédésére hivatott, de visszaélésekre is széles lehetőséget nyújtó szabályzat több pontját is megsemmisítették.
Vissza lehet élni a fegyelmi elrendelésével, és így befolyásolni tudja Handó Tünde az őt ellenőrizni hivatott testület összetételét – állítja Hilbert Edit, a Budapest Környéki Törvényszék elnöke, aki emiatt az Alkotmánybírósághoz fordult.
Annak ellenére, hogy a civiltörvény már több mint négy, a lex CEU pedig bő hét hónapja az Alkotmánybíróság előtt van, egyelőre megjósolni sem lehet, mikor határoz a testület ezekben az ügyekben a beérkezett beadványokról.
Az Alkotmánybíróság kimondta, az ártatlanság vélelme mellett a sajtószabadság is fontos.