Döntött az Alkotmánybíróság: nem lehet akárhol e-cigarettát szívni
Elutasították azt az indítványt, amellyel az e-cigarettát használók bárhol dohányozhattak volna.
Elutasították azt az indítványt, amellyel az e-cigarettát használók bárhol dohányozhattak volna.
„Észszerűtlen, és mint ilyen, önkényes jogalkotói döntés” – ezzel az indoklással semmisítette meg az Alkotmánybíróság azt a törvényhelyet, amely szerint „az álláskeresőt három hónap időtartamra ki kell zárni a közfoglalkoztatásból, ha önkormányzati rendeletben előírt, a lakókörnyezet (kert, udvar, jogszabályban meghatározott, az ingatlanhoz kapcsolódó közterület) rendezettségének biztosítására vonatkozó kötelezettségét nem teljesíti”.
Egy harmadik nemet is be kell vezetni a személyiségi jogi szabályozásban – döntött a német alkotmánybíróság. Szerdán megjelent határozata szerint ellentétes az alaptörvénnyel, hogy a személyi állapotról szóló jogszabály alapján csak nőként vagy férfiként lehet meghatározni egy ember nemét.
Nem ütközik az alaptörvénybe, hogy az állami szférában dolgozók nyugdíját szüneteltetik – döntött az Alkotmánybíróság. Nemrég Strasbourgban is hasonló ítélet született.
Az Alkotmánybíróság szerint a mostani szabályok nem nyújtanak az állami tulajdonnal azonos szintű védelmet a magántulajdonba kerülő Natura 2000-es földeknek. A parlamentnek június 30-ig kell pótolnia a jogszabályi hiányosságokat.
Az LMP-s Sallai R. Benedek, valamint más ellenzéki képviselők fordultak Alkotmánybírósághoz a földalap vagyonának ügyében. Az Országgyűlésnek jövő május végéig kell pótolnia a jogszabályi hiányosságokat.
Az alkotmányosság helyreállítását követelte Stumpf István egy budapesti konferencián - derült ki a Hír TV beszámolójából. Orbán volt kancelláriaminisztere, jelenlegi alkotmánybíró szerint indokolatlan, hogy a taláros testület egyes kérdésekben nem dönthet.
Az MSZP folytatja szembesítő kampányát és részországgyűléseket is tart, de a választásokig nem kezdeményez a parlamentben vitanapot, nem vesz részt ötpárti egyeztetéseken, nem fordul a köztársasági elnökhöz és az Alkotmánybírósághoz (Ab) – közölte az ellenzéki párt frakcióvezetője szerdán Budapesten sajtótájékoztatón.
Az Alkotmánybíróság e héten már harmadszor foglalt állást az állampolgárok jogai mellett. Ezúttal egy bírósági döntést semmisített meg, de egy oldalvágást azért a kormány is kapott.
A víziközműtörvény után a szerdán közzétett határozat a földforgalmi törvény egyik pontját semmisíti meg, egyúttal felszólítja az Országgyűlést egy mulasztás sürgős pótlására.
Ha valaki nem tudott róla, hogy vízvezeték halad a telke alatt, akkor az állam utólag nem teheti erre hivatkozva használhatatlanná az ingatlant, ráadásul a kártalanítást is kizárva – ezt mondta ki kedden az Alkotmánybíróság. A döntés egyhangúlag született.
Egy Ukrajnából áttelepült állampolgár nem hagyta, hogy egy rendeletváltozás miatt kevesebb legyen a nyugdíja.
Az Alkotmánybíróág sem tűzte napirendre az ügyet.
23 szervezet fordul az Alkotmánybírósághoz a civiltörvény miatt. Szerintük a megbélyegző törvény több alapjogot is sért, mint a jó hírnévhez, a magánszférához való jogot, a szabad véleménynyilvánítás jogát vagy az egyenlő bánásmód követelményét. Az biztos, hogy furán veszi ki magát, hogy a közhatalmat nem gyakorló civil szervezetekre most szigorúbb szabályozás vonatkozik, mint a pártokra.
Az, hogy állam különbséget tesz egyház és egyház között, nem jelenti azt, hogy az adózók ne ajánlhatnák fel bármelyiküknek az adójuk egyházi egy százalékát – így döntött az Alkotmánybíróság.
Az Alkotmánybíróság (Ab) megsemmisítette a Kúriának azt a jogegységi határozatát, amely a gyermekek sérelmére elkövetett szexuális cselekmények büntetési tételeiről szól.
Sikerült megszerezniük a szükséges ellenzéki képviselői aláírásokat, így megkérték a testületet a törvény megsemmisítésére.
Rövid közleményt tett közzé az Alkotmánybíróság a Lex CEU-ként elhíresült törvény alkotmányos kontrolljáról. Hiánypótlásra kérte az indítványozókat, a kormánnyal pedig felvette a kapcsolatot a döntést előkészítő munkacsoport.
Az utólagos normakontroll kéréséhez a többi ellenzéki képviselő támogatását várják.
Írásos jogi véleményt küldött a lex CEU miatt az Alkotmánybíróságnak a volt köztársasági elnök és három nagynevű jogtudós. Védhetetlennek tartják a jogszabályt.