Ötmillió éves jégdarabot vágtak ki az Antarktiszból, segíthet megjósolni a globális felmelegedés hatásait
Az Antarktiszból egy 944 centiméter hosszúságú mintát sikerült kinyerni. A jég a pliocén korban keletkezett.
Az Antarktiszból egy 944 centiméter hosszúságú mintát sikerült kinyerni. A jég a pliocén korban keletkezett.
Az antarktiszi jégtakaró idén júliusban, a déli félteke telén csak egy átlag 15,3 millió négyzetkilométeres területen fagyott vissza.
A közönséges barázdásbálnákra 1976 óta tilos vadászni, így ha lassan is, de megindult a populáció gyarapodása.
Lila, rózsaszín, ciklámen színekben pompázott július elején az ég az Antarktisz felett, ezáltal a hóval borított Scott déli-sarki kutatóállomás is mesébe illő árnyalatot kapott. A jelenség mögött egy vulkánkitörés áll.
Bár a méregdrága James Webbet már sikeresen útnak indították, ez nem jelenti azt, hogy a NASA nem csinálna semmit. Épp most készülnek egy nagyon izgalmas küldetésre.
A Föld legtávolabbi vidékén, már az Antarktiszon is kimutatták a mikroműanyagot, vagyis az öt milliméteresnél kisebb plasztikdarabkákat a hóban.
Egy „katedrálisszerű”, több száz méter magas barlangot fedeztek fel az antarktiszi Ross-selfjég alatt 500 méterrel új-zélandi kutatók. Tengeri élőlények rejtett világaként írják le a helyet.
Az Antarktisz előnyös helyszín lehet a megfigyelésekhez, ezért Kína öt távcsövet telepített oda.
Az Antarktisz nyugati részén a jégtakaró alatti üledékekben hatalmas mennyiségű vizet mutattak ki a kutatók – jelentette a BBC.
A kutatók szerint először fordult elő, hogy az antarktiszi jég kiterjedése 2 millió négyzetkilométer alá csökkent.
Mínusz 10 Celsius-fok volt a legdélebbi kontinens egyik fennsíkján, ami majdnem 40 fokkal melegebb a szokásosnál.
Az egyik antarktiszi bázison nemrég mínusz 11,8 fokot mértek, ami 40 Celsius-fokkal melegebb, mint az ebben a szezonban megszokott érték.
Különös hőmérsékleti anomáliákat tapasztalni a sarkvidékeken.
Megtalálta Ernest Shackleton több mint száz éve az Antarktisznál elsüllyedt Endurance nevű hajóját a felkutatására indult tudományos expedíció.
Helyi szinten felgyorsítja a hó olvadását a növekvő kutatói tevékenység és turizmus az Antarktiszon – tárták fel egy nemzetközi kutatócsoport vizsgálatai, amelyekben a Zürichi Egyetem is részt vett.
Ahogy melegszik az idő, és fogynak a fókák, úgy terjed nyaktörő sebességgel a sédbúza és a felemásvirágú szegfű az Antarktiszon.
Az ausztrál Mezőgazdasági, Vízügyi és Környezetvédelmi Minisztériumhoz tartozó kutatócsoport szakemberei bejelentették, hogy a Vanderford-gleccser alatt, az Antarktisz keleti részén egy jégkanyonra bukkantak.
A tengerbiológusok átlagos merülésre készültek az antarktiszi Weddell-tengernél, helyette egy 60 millió fészket tartalmazó kolóniára bukkantak.