szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mínusz 10 Celsius-fok volt a legdélebbi kontinens egyik fennsíkján, ami majdnem 40 fokkal melegebb a szokásosnál.

Úgy tűnik (nem hivatalos) világrekord dőlt meg az antarktiszi hőhullámban. Robert Rohde, az amerikai Berkeley Egyetem klímakutatója hívta fel a figyelmet Twitterén arra, hogy a világ egyik leghidegebb helyeként számon tartott, C Kupola névre hallgató fennsík mérőállomása, az itt ilyenkor szokásos átlaghőmérsékletnél 38,5 Celsius-fokkal melegebb értéket regisztrált: március 18-án -10 Celsius-fokot mért, miközben az átlaghőmérséklet -49 fok körül alakul.

Ez az érték minden valaha mért hőmérséklet-kilengést lepipál, de csak akkor lehetne hivatalos világrekord, ha a Meteorológiai Világszervezet követné a kérdéses mérőállomás adatait, és egyáltalán regisztrálná és igazolná az átlaghőmérséklettől eltérő értékeket. A jelenség világrekord-olvasata ettől függetlenül megalapozott – jelezte a CNN-nek a szervezet egyik illetékese.

40 fokkal melegebb most az idő az Antarktiszon, a kutatók szerint ez példátlan esemény

Különös hőmérsékleti anomáliákat tapasztalni a sarkvidékeken.

Rohde szerint a jelenség hátterében az ide beáramló meleg levegő, és emellett egy extrém magas páratartalmú légköri áramlat – egy “atmoszférikus folyó” – áll. Utóbbi légnedvessége révén képes volt a szokásosnál jóval több hőt visszaverni. Hogy ez miért alakult ki – köze van-e a klímaváltozáshoz, véletlen esemény vagy más tényező befolyásolta – még nem tudják a kutatók.

A klímaváltozással kapcsolatos aggodalmakra mindenesetre azt mondják, hogy bár ritka légköri jelenségről van szó, kialakulásának lehetősége azelőtt is adott volt, hogy az emberek tartósan megjelentek volna a térségben (valamikor az 1950-es évek közepén), és mérni kezdték volna a hőmérsékletet. Rohde azt is írta, ilyen hőhullám legfeljebb 200 évente fordulhat elő az Antarktiszon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!