London méretű jéghegy szakadt le az Antarktiszról – videó
A közelben egy brit kutatóállomás működik, de egy ideje már nincs személyzete, mert a jégen keletkezett repedések fenyegetést jelentettek az emberek biztonságára.
A közelben egy brit kutatóállomás működik, de egy ideje már nincs személyzete, mert a jégen keletkezett repedések fenyegetést jelentettek az emberek biztonságára.
Legalább akkora szenzáció ez, mintha rózsaszín elefántot látott volna Yves Adams, belga fotográfus. A kutatók egyelőre keresik a magyarázatot a királypingvin sárga színére, de valószínűsíthető, hogy nem termelődött elég melanin a madár szervezetében.
Az A68A elnevezésű jéghegy az utóbbi hónapokban erősen széttöredezett, de azt még nem tudni, hogy a környezet miként reagál majd az újonnan keletkezett darabokra. A kutatók bíznak benne, hogy semmi rossz nem történik.
Majdnem 1 kilométeres mélységben, sötétségben és -2 Celsius-fokon nem gondolták volna, hogy élőlényeket találnak a kutatók.
Új rekordot állított fel a Lufthansa az Airbus A350-900 típusú repülőgépével, miután 13 600 kilométer megtétele után szerencsésen landolt a cég járata.
A jég és a hó birodalmában, az Antarktiszon is találtak koronavírus-fertőzötteket. A kontinensen korábban egyetlen beteget sem regisztráltak.
A letört jégtömb akkora, mint Sevilla területe. A kutatók aggódnak, hogy a jégdarab túl közel kerül a szárazföldhöz, azzal ugyanis súlyos hatással lehet az ott élő állatok táplálékszerzésére.
Minden eddiginél nagyobbra, 18 millió négyzetkilométerre növekedett az ózonlyuk a Dél-sark felett decemberben – így nagyobb, mint maga az Antarktisz, amely 14 millió négyzetkilométeres.
A földmozgások szeptemberben fokozódtak igazán, akkor egy nap több mint ezer rengést észleltek chilei kutatók az Antarktiszon.
Októberben befejeződött egyéves északi-sarki expedíciója után december 20-án az Antarktiszra indul a Polarstern német kutatóhajó – jelentett be az Alfred Wegener Sarkkutatóintézet.
A szamárpingvin (Pygoscelis papua) valójában nem egy, hanem négy külön faj – állapították meg genetikai vizsgálattal brit kutatók, akik szerint az eredményeik segíteni fogják az állatok megóvását.
Egy őskori madárcsalád gigászi, akár a 6,4 méteres szárnyfesztávolságot is elérő tagjainak eddig feltárt legrégebbi maradványaiként azonosítottak a kutatók néhány fosszíliát, amelyet még az 1980-as években fedeztek fel az Antarktiszon.
Elérte idei legnagyobb kiterjedését az Antarktisz feletti ózonlyuk, amelynek nemcsak mérete, de mélysége is az elmúlt évek egyik legnagyobbika volt.
Nem mindegy, hogy mínusz 78 fok felett vagy alatt van a hőmérséklet a sarkkörön.
2,7 millió emberi tevékenységet naplóztak, mióta felfedezték az Antarktiszt, ausztrál kutatók most ezekből állítottak össze adatbázist.