szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ahogy melegszik az idő, és fogynak a fókák, úgy terjed nyaktörő sebességgel a sédbúza és a felemásvirágú szegfű az Antarktiszon.

A hőmérséklet emelkedésével egyre gyorsabb ütemben terjed két őshonos növényfaj az Antarktiszon. Az antarktiszi sédbúza és a felemásvirágú szegfű 2009 óta nagyobb területet hódított meg, mint az azt megelőző fél évszázadban – derül ki egy tanulmányból, amelyet a brig Guardian szemléz. Elterjedésük összefügg az átlaghőmérséklet folyamatos emelkedésével és a medvefókák számának csökkenésével – állítják a kutatók, akik 1960 óta tanulmányozzák a két virágfajt.

2009 és 2018 között ötször akkora területet hódítottak meg, mint 1960 és 2009 között, miközben a térség nyári átlaghőmérséklete 0,02 Celsius fokról 0,27 fokra nőtt. Terjedésüket még a 2012-ben regisztrált erős lehűlés sem törte meg. A nyaktörő ütem a kutatókat is meglepte, akik a Déli-Orkney-szigetekhez tartozó Signy-szigeten vizsgálták a virágok elterjedését.

A tanulmány írói szerint a virágoknak kedvező a langyosabb nyári levegő, és az, hogy a kevesebb medvefóka kevésbé tapossa le őket. Azt, hogy a fókák száma miért csökken nem vizsgálták, csak sejtik, hogy összefügg az élelem elérhetőségének és a tenger állapotának változásaival.

“Kutatásaink alátámasztják azt az elméletet, hogy az eljövendő felmelegedés, jelentős változásokat okoz majd ezekben a törékeny antarktiszi ökológiai rendszerekben” – írták a Current Biology tudományos lapban közölt tanulmányban, ami szerint

a növények elterjedése nyomán megváltozik a talaj savassága, baktérium- és gombatartalma, valamint annak módja, ahogy lebomlik a szerves anyag, ami pedig további sorozatos, dominószerű változásokat idéz majd elő.

A két növény különlegessége, hogy alkalmazkodtak a rendkívül rövid vegetációs időszakhoz, és képesek a havas, 0 Celsius fok körüli hőmérsékleteken is fotoszintetizálni. Ugyanakkor nem képesek versenyre kelni más, nem őshonos növényekkel, amelyek megjelenésének kockázatát szintén növeli a felmelegedés. Ez pedig végzetes következményekkel járhat az őshonos fajok és a fajgazdagság számára a déli kontinensen. A kérdéses szigeten például már megjelent egy, a golfpályák füvesítésénél kedvelt faj, az egynyári perje.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!