szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár a méregdrága James Webbet már sikeresen útnak indították, ez nem jelenti azt, hogy a NASA nem csinálna semmit. Épp most készülnek egy nagyon izgalmas küldetésre.

Az Antarktisz fölött, a sztratoszférából végez majd újabb megfigyeléseket a NASA egy jövő decemberben induló küldetés keretében. A misszió érdekessége, hogy nem egy már elérhető berendezésre fognak támaszkodni: a szükséges műszert is most viszik fel, méghozzá léggömbbel.

A New Atlas szerint egy focipálya méretű léggömböt fognak használni a kutatók, ami az egész ATHROS (Astrophysics Stratospheric Telescope for High Spectral Resolution Observations at Submillimeter-wavelength) nevű misszió egyik leglényegesebb eleme. A másik egy tükör, ami mintegy 2,5 méter átmérőjű. Ez egy távcsőhöz kapcsolódik, ami szintén a csomag része.

Media Lario

A távcső – derül ki a NASA közleményéből – a fény azon hullámhosszait fogja keresni, amelyeket a földi légkör miatt nem lehet detektálni. A misszió fő célja a csillagképző régiók megfigyelése. Ilyenből kettő is van a Tejútrendszerben.

És hogy miért éppen léggömbbel végzik ezt? A válasz igen egyszerű: a léggömböknél nem gyakran jelentkeznek technikai gondok, így a tervezés és a küldetés levezénylése is sokkal kisebb kockázatot rejt. Nehézség persze így is van: a kutatóknak olyan eszközt kellett építeniük, ami képes felvinni az adatgyűjtéshez készült távcsövet, és közben ellenáll a földi gravitációnak.

A műszer nagyjából három-négy hétig végzi majd a munkát a déli pólus környékén.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!