Egy hollywoodi sci-fi költségvetéséből jutott el a Holdra India
A Hold déli pólusvidékére érkezéssel egyre komolyabb űrhatalommá válik India, amelynek űripara a nagyok közül a legtakarékosabb. Új versengés indult a Hold meghódításáért.
A Hold déli pólusvidékére érkezéssel egyre komolyabb űrhatalommá válik India, amelynek űripara a nagyok közül a legtakarékosabb. Új versengés indult a Hold meghódításáért.
India sikeresen elindította szombaton első űrmisszióját a Nap tanulmányozására, kevesebb mint két héttel azután, hogy a Hold déli sarkvidéke közelében sikeres leszállást hajtott végre.
Kusza kritériumok alapján enged be új tagokat a BRICS-csoport, amely a multipoláris világrendben akar saját erőközpontot létrehozni Amerikával és szövetségeseivel szemben, de könnyen a nagyhatalmi célokat tápláló Kína segédcsapata lehet.
A kilencvenes évek végén Peking dobott mentőövet az akkor a csőd szélén támolygó techvállalatnak, mely aztán masszívan alapozva a távol-keleti nagyhatalomra, néhány éven belül leuralta a világot. Csak közben Kína olcsó összeszerelő üzemből komoly partnerré vált, Tim Cookéknak így most extra kihívás szakítani vele. Pedig az egyre romló USA–Kína-viszony és az egyre meredekebb tajvani helyzet miatt muszáj. Mivel a legfejlettebb chipeket Tajvan, a legnagyobb gyárakat Kína adja a vállalatnak, ha Hszi Csin-ping kiadná a parancsot a szigetország lerohanására, az Apple óriási gondba kerülne.
Visszanézett a Pragyan indiai holdjáró arra a területre, ahol landolt vele a Vikram nevű leszállóegység. A képen még utóbbi tudományos műszerei is jól látszódnak.
A nagy készülődés ellenére mégis majdnem füstbe ment a terv.
Az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) szerint egyelőre nem találtak hidrogént a Hold felszínén, de a kutatást nem adják fel. Találtak viszont sok más hasznos elemet.
India holdra szálló egysége, a Vikram egy olyan eszközt is vitt magával, amellyel be tud fúrni a talajba, hogy megmérje annak hőmérsékletét. 40 centiméterrel a felszín alatt igen kellemes a környezet.
Egy civil szervezet segítségével hat hónapos képzés kaptak Indiában, de még Európában is várnak rájuk kihívások.
Niradzs Csopra a második sorozatban hajította a legnagyobbat, csak ő került 88 méter fölé.
A Kreml szóvivője szerint Putyin a háborúval van elfoglalva, ezért nincs ideje menni az indiai találkozóra.
Kullu településen csupán hatalmas por maradt az omlás után.
India az égitesten történő első landolását követő 24 órán belül útnak indította első holdjáróját. Mindkét eseményről készült egy-egy videó.
A szankciók miatt Oroszország kénytelen olcsóbban adni az olajat, melyet azután Indiában finomítanak, és a végterméket eladják a világpiacon Made in India címkével.
Ketten megsérültek. Csaknem mindenki meghalt, aki a hídon dolgozott.
A feltörekvő országok csoportosulásának vezetőit Johannesburg látja vendégül.
Lanczkor Gábor és Lanczkor-Kocsis Krisztina ezúttal „hivatalos" útra érkezett Indiába, előadásokat tartottak Benáreszben (ma hivatalosan Varánászi) és Delhiben. Fellépéseiket a Vendégoktatók a Magyar Kultúráért program támogatta, a projekt címe „Amrita Sher-Gil művészete – versek, zene és a festőnő levelei tükrében”. Lanczkor Gábor „A szín az én birtokom” című összeállítása saját verseivel, a felesége, Lanczkor-Kocsis Krisztina fuvolaszólóival és Amrita Sher-Gil leveleivel együtt izgalmas darabbá álltak össze, meglepően népes közönség előtt. A környezet egyik művész számára sem ismeretlen, Lanczkor Gábor tizedszer, Lanczkor-Kocsis Krisztina nyolcadszor jár Indiában, az utóbbi időkben már gyerekeikkel.
Elvitelre - a podcast, amelyben az adott hét legjobb HVG hetilapos és hvg360-as anyagaiból válogatunk – csak indítsa el a háttérben és hallgassa meg szerzőink legjobb írásait! Ezen a héten folytatjuk az orosz-ukrán történelem összefoglalóját és megismerkedünk India történelmi csalóival.
Oroszország július közepétől fogva már rendszeresen a G7-EU-Ausztrália trió által kimért árküszöb fölött kínálja az olaját Indiának, egyből nyolchavi csúcsra is törtek a bevételek. Közben, mint kiderült, már rögtön a tavalyi bevezetése óta ki is játszották az ársapkát, és ehhez mit sem sejtő nyugati cégek egész sora asszisztált. Egy friss moszkvai bejelentés alapján pedig nemsokára tovább mélyítik a globális olajhiányt, még jobban felhajtva az árakat, úgy, hogy idén világszinten rekordfogyasztás várható. Itthon is rohamosan drágul a benzin és a dízel, és jövőre még rosszabb lesz a helyzet.