Az elmúlt három évben fokozatosan áldásból átokká vált az Apple-nek a Kína-kapcsolat. A techcég és a távol-keleti nagyhatalom igazi nyerő páros volt, nagyban a frigynek köszönhető, hogy az elmúlt két évtizedben a vállalat bevétele a hetvenszeresére, részvényeinek árfolyama a hatszázszorosára, piaci értéke pedig 2,4 ezermilliárd dollárra nőtt.
Az Apple eleinte még a Covidon is nyerni tudott: hiába szaggatták meg az ellátási láncokat a vírus miatt bevezetett lezárások, az otthonülés közepette a világ módosabb része jobb híján iszonyúan bevásárolt MacBookból meg iPhone-ból. Csak aztán míg legtöbb ország a legdrámaibb, első koronavírusév után fokozatosan újranyitott, addig a kór szülőhazájában továbbra is fennmaradtak az extra szigorú karanténszabályok. És ezek következményei már nagyban alávágtak az Apple üzletének.
De nem ez az egyetlen oka annak, hogy Tim Cook vállalata most már szabadulni igyekszik pekingi kapcsolattól. Az USA–Kína-viszony egyre jobban elmérgesedik, a büntetővámok ideje után most már chipháborúról beszélünk, de ennél sokkal nagyobb baj, hogy küszöbön áll egy igazi háború is.
A precíz Tim Cook példamutatóan sáfárkodott a látnok Steve Jobs rábízott ikonikus cégével, amely egy év alatt annyi profitot termel, amennyi a Facebook teljes forgalma.
Ha Hszi Csin-ping úgy dönt, hogy a folyamatos eszkalálás után végül megindítja hadseregét Tajvan felé, abból az USA nem fog kimaradni, és az Apple sem tud, mert a szigetország szállítja neki a legfontosabb chipeket. Tim Cookéknak ezért is vált mindennél sürgősebbé, hogy szedjék a sátorfájukat. Nagy erőkkel költöznének is a szomszédos ázsiai országokba, és bár itt tárt karokkal fogadják őket, a művelet így sem lesz egyszerű, sem pedig gyors.